Chcete si vypestovať cibuľu napríklad na chalupe a mať vlastnú šalotku do šalátov? Žiadny problém! 

Reklamy

Zaobstarajte si sadzačku a nachystajte záhon. Kedy sadzačku vsádzať? Teraz je ten pravý čas!

Ten správny čas na sadenie sadzačky je na prelome marca a apríla. Tí, ktorí vsádzajú na stanovenie najlepšieho dátumu pre sadivo podľa lunárneho kalendára, si budú musieť počkať do 7. apríla, pretože podľa fáz mesiaca je pre cibuľu najlepší čas sadiva medzi splnom a novoluním.

Než sa však vrhnete na samotnú výsadbu, mali by ste nachystať nielen pôdu, ale aj cibuľky.

Príprava záhona na sadbu sadzačky

Pôda pre cibuľu sadzačku by mala byť dobre prekyprená, priepustná, suchšia a skôr piesočnatá ako ílovitá. Stanovište by malo byť oslnené. Práve v teplej pôde porastie cibuľa dobre, bude menej trpieť na choroby, jej chuť bude sladká a plod bude aj šťavnatý.

Miesto na pestovanie cibule by sa malo pravidelne meniť.

Ak ste si istí tým, že budete pestovať zo sadzačiek, a nie zo semien, potom je nutné ich nielen zaobstarať, ale aj otužiť a namoriť. Niekto síce tvrdí, že to ide aj bez morenia, ale prečo riskovať.

Otuženie sa vykonáva vynesením sadzačky niekam von, ale na chránené miesto ako je balkón alebo popri steny domu. Cibuľky prikryte vrecovinou alebo niečím, čo ich ochráni.

Prasličkový odvar ako prírodný fungicíd

Morenie sadzačky sa vykonáva špeciálnymi prípravkami, ktoré použite podľa návodu na obale. Ak by ste chceli použiť prírodné fungicídne moridlo, môžete si urobiť prasličkový odvar.

V litri studenej vody nechajte cez noc máčať 100 g sušenej prasličky, druhý deň pol hodiny povarte a nechajte vychladnúť. V takto pripravenom, ešte teplom prasličkovom odvare máčajte sadzačku 25 minút a potom nechajte dobre uschnúť.

Cibuľky nezatlačte príliš hlboko

Do pripraveného záhona naznačte riadky alebo jamky, pokiaľ bude cibuliek len pár na rôznych miestach. Každú sadzačku jednotlivo vtlačte do pôdy korienky dole a do len takej hĺbky, aby boli stále vrcholky cibuľky nad zeminou viditeľné.

Medzi cibuľkami by malo byť aspoň 5 centimetrov, riadky majú byť vzdialené 20 až 25 centimetrov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!