Spomínate s nostalgiou na svoju poslednú dovolenku pri mori? Rozpálená piesočná pláž, osviežujúci drink a hlavne – kúpanie! Pokiaľ ale máte to šťastie a bývate v rodinnom dome so záhradou, môžete si zariadiť náhradu. Stačí si zaobstarať bazén.

Reklamy

Ak zvolíte jednoduchšiu nadzemnú variantu, vzhľadom k aktuálnym teplotám, môžu byť takéto bazény veľmi rýchlo vypredané. Aj takéto bazény dokážu osviežiť a pri troche inšpirácie môžu byť zároveň aj skvelým oživením vašej záhrady. Ako premeniť lacný rámový bazén na luxusný? Inšpirujte sa!

Ak však hľadáte niečo náročnejšie a chcete bazén zakopať do zeme, môžete si ho spraviť rovnako, ako náš fanúšik Miroslav.

Alternatívou rodinných bazénov sú fóliové bazény so stenou z hlbokoťažného oceľového plechu. Aj ich sprevádzkovanie možno zvládnuť v priebehu jedného jediného dňa. Výhodou je, že sa dajú buď čiastočne, alebo úplne zapustiť do zeme, a to aj do svahu.

K dostatiu sú v rôznych objemoch, veľkostiach, v kruhovom či oválnom prevedení. Finálnu podobu bazéna si môžete dotvoriť podľa svojho napr. Vďaka možnosti výberu vnútorných fólií s rôznym dizajnom. A cenovo ide stále o prijateľné riešenie.

Ako to prebiehalo?

Na začiatok je nutné si dobre premyslieť umiestnenie vášho budúceho bazénu. Naznačte si na zem miesto, kde budete kopať. K priemeru bazéna si pripočítajte 20 – 30 cm, aby sa vám lepšie v zemi staval.

Kruh na zem naznačíte jednoducho. Do stredu zahlobte kolík priviažte naň špagát, ktorý ma dĺžku polomeru vášho bazéna + 20 cm. Použite značkovací sprej alebo vápno na vytýčenie výkopu.

Prichádza na rad samotný výkop. Toto bude zrejme ta najmenej zábavná časť ? Musíme však pána Miroslava pochváliť, pretože sa s výkopom očividne vyhral. Pri výkope nesmiete zabudnúť na pripojenie bazénových hadíc. Tu je vhodné na mieste pripojenia vykopať malú šachtu.

Hĺbku výkopu si určite podľa výšky samotného bazénu. Takýto bazén však nechajte vytŕčať asi 5 – 10 cm nad úroveň finálneho terénu. Uľahčí vám to v budúcnosti vymieňanie fólie za novú.

Príklad: Pri výške telesa 110 cm by mal byť výkop hlboký 125 cm. 110 (bazén) – 5 cm presah nad terén + 10 cm drenážna vrstva + 10 cm betónová platňa.

K tejto výške si treba pripočítať hrúbku podkladu. Môžete zvoliť piesok, alebo tabule tvrdeného polystyrénu (styrodur, XPS).

Doporučujeme však realizáciu na betónovú platňu tak, ako vidíte na fotografiách. Pri ílovitej pôde je dobre pridať ešte navyše drenážnu vrstvu štrku o hrúbke aspoň 10 cm. Pri štrkovom podloží môžete betónovať priamo naň. Platňa by mala mať hrúbku aspoň 10 cm, vystužená karisieťou.

Po vytvrdnutí betónu sa začalo so stavbou samotného telesa bazéna. Nieje to nič komplikované a zvládne to skutočne každý! Do vnútra telesa sa ešte pred fóliou rozprestrela hrubšia geotextília, aby sa bazénová fólia rýchlo neopotrebovala.

Rozložila sa fólia a začalo sa napúšťanie. Ako pribúdali prvé litre vody, začalo sa s napínaním fólie od stredu do krajov a následne o krajov smerom hore.

Keď sa bazén napustil, začalo sa so zasypaním obvodu. Tu sa doporučuje bazén obehnúť nopovou fóliou a opäť zabetónovať, tento raz suchým betónom kvôli trvácnosti.

Zabetónovala sa šachta a zmontovalo príslušenstvo. Na rad prišli terénne úpravy.

Výsledok skutočné stojí zato!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Foto: Miroslav Fenin