Aby maliny hojne plodili, mali by ste sa o kríky starostlivo starať. Začnite sa o ne starať už skoro z jari. Odvďačia sa vám kráľovskou urodou!

Reklamy

Hoci malinové kríky nie sú veľmi náročné, prinášajú dobrú úrodu, keď sú splnené všetky ich potreby vrátane dostupnosti prvkov, správneho pH pôdy, prístupu svetla a vody.

Keďže korene malín sú plytké, ležia vodorovne pod zemou, škodí im odhŕňanie pôdy okolo kríka. Týmto spôsobom je ľahké poškodiť koreňový systém a rastliny môžu jednoducho uschnúť.

Prerezávanie

Rez malín závisí od toho, či je náš ker letná malina rodiaca na dvojročných výhonkoch alebo jesenná malina rodiaca na jednoročných výhonkoch.

V prípade jesenných malín by mali byť všetky výhonky rezané až k zemi. To stimuluje rastlinu k tvorbe nových rastov. Najlepšie je to urobiť po plodení koncom jesene, zimy alebo skoro na jar, kým sa krík prebudí.

Po skončení plodenia dvojročné výhonky letných malín rýchlo vysychajú. Odstraňujeme ich ihneď po zbere tesne pri zemi. Ďalej začína rednutie zelených jednoročných výhonkov.

Na každom kríku zostáva asi 4-6 výhonkov. Najbujnejšie výhonky možno mierne skrátiť pod uhlom k prvému púčiku – to pomáha rastline rozvetviť sa.

Potom, čo bočné výhonky dosiahnu dĺžku 30-40 cm, mali by byť rezané, čo dá impulz k rozvoju ďalších výhonkov, a tým niekoľkonásobne zvýši úrodu malín.

Odstraňovanie buriny a opadaného lístia

Ak sa pod kríkmi nachádza burina, treba ju odstrániť, to isté platí pre minuloročné listy. Je tiež dobré mierne uvoľniť vrchnú vrstvu zeme.

Aplikácia hnojív

Na začiatku jari by mali byť maliny kŕmené dusičnanom amónnym (dusíkaté hnojivá). V 10 litroch vody rozpustite 1 polievkovú lyžicu a polejte okolo stonky (2-3 litre na ker).

Po pridaní dusičnanu amónneho je dobré posypať pôdu popolom (pol šálky na ker) a pridať trochu dolomitovej múky .

Tá poskytuje živiny ako vápnik, horčík a mikroelementy potrebné pre rastliny, odkysľuje pôdu, výrazne zlepšuje jej štruktúru a zvyšuje vstrebávanie živín a vody, znižuje rozpustnosť prvkov škodlivých pre rastliny – hliníka a mangánu, vďaka čomu vytvára rastlina odolná voči vstrebávaniu škodlivých látok, tlmí infekčné choroby ako chrastavitosť a kýl, zvyšuje odolnosť rastliny proti chloróze, hnedým škvrnitostiam, zlepšuje tvorbu chlorofylu a aktivuje fotosyntézu, podporuje aj rast zelenej hmoty, pomáha predĺžiť kvitnutie a zvyšuje úrodu.

Okrem toho môžete použiť univerzálne organicko-minerálne hnojivo (2 polievkové lyžice) a posypať kríky a prekypriť pôdu.

Namiesto minerálnych hnojív je možné použiť organické hnojivá. Napríklad použite infúziu kravského hnoja v pomere 1 až 10.

Mulčovanie

Po hnojení by mala byť pôda okolo kríka mulčovaná kompostom zmiešaným s humusom. To pomôže dlhšie udržať vlhkosť.

Ošetrenie fungicídmi

Po aplikácii hnojív a mulčovaní pôdy pod kríkmi by sa mali ošetriť fungicídnym prípravkom na báze zlúčenín medi. Musíte tiež postriekať zem pod malinami.

Tieto opatrenia vám pomôžu získať dobrú úrodu malín, plody budú veľké, sladké, zdravé a úrodu budete zbierať na vedrá.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!