Chcete vedieť, ako pestovať jahody, aby ste ich v tohtoročnej sezóne zberali plné koše? Máme pre vás hneď niekoľko zaručených tipov!

Reklamy

Jahody patria k najobľúbenejšiemu ovociu a najlepšie sú tie čerstvo odtrhnuté z vlastného záhona. Či už ich pestujete na balkóne, terase či záhone, vždy je dobré dodržiavať isté zásady. Odmenou vám bude bohatá úroda zdravých a šťavnatých jahôd.

Správne stanovište

Jahodám najviac vyhovujú hlinitopiesočnaté pôdy s dostatkom humusu a živín, s neutrálnou až mierne kyslou pôdnou reakciou. Pokiaľ by ste sa rozhodli jahody nasadiť do čistej piesočnatej pôdy, počítajte s tým, že tu môžu mladé rastliny čoskoro zaschnúť.

Ideálna nie je ani pôda ílovitá, ktorá je chladnejšia, dlho drží v spodnej časti vlahu a horná vrstva praská.

Vhodný termín výsadby

Ak ste nestihli vysadiť jahody už na jeseň, máte šancu ešte na jar. Presné obdobie sa vždy odvíja od konkrétneho počasia, ale najlepšie obdobie je od konca marca až do začiatku mája.

Letná výsadba, ktorá sa vykonáva počas júla až augusta, sa využíva na intenzívne pestovanie jahôd vo veľkom. Pre drobných pestovateľov sa však neodporúča, pretože je veľmi náročná na ošetrovanie aj závlahu.

Príprava záhona

Nevysádzajte nové jahody na rovnaký záhon, kde rástli v minulom roku. Na rovnaké miesto ich môžete dať až za 4 roky. Pokiaľ však inú možnosť nemáte, je vždy nutné vykonať niektoré kroky.

Akonáhle jahody zožnete, vykopte rastlinu s celým koreňovým systémom.

Do pôdy vryte dobre odležaný hnoj, kompost alebo substrát kombinovaný s hnojivom. Následne zasejte tzv. zelené hnojenie. Keď porast narastie zhruba do 40 cm, pokoste ho a zapravte do pôdy.

Výsadba do voľnej pôdy

V prípade, že budete sadiť jahody do voľnej pôdy, mali by mať jednotlivé sadenice okolo seba vždy dostatok priestoru. Najlepšie sa vám budú jahody osadzovať do rýľom alebo lopatkou vytvorenej jamky. Korene sa tak budú môcť rozrásť do hĺbky.

Čím neskorší termín výsadby zvolíte, tým by ste mali usadiť sadenice hlbšie. Zeminu okolo riadne pritlačte a následne nové rastlinky zalejte.

Nikdy nelejte vodu do jamky ešte pred výsadbou, mohla by byť príčinou hnilôb a plesní v oblasti koreňov.

Výsadba pod fóliu

Jahodníky môžete vysadiť aj do pôdy zakrytej ochrannou fóliou alebo textíliou. Po okrajoch ju prihrňte zeminou a vystrihajte otvory, do ktorých potom rastliny vysadíte.

Vhodná starostlivosť

Akonáhle sa po výsadbe objaví obdobie prvých vyšších teplôt, mali by ste sadenice chrániť pred prudkým slnkom pritienením. Jahodníky zalievajte z vrchu a radšej voľte intenzívnejšiu a menej častú zálievku.

Ideálnym riešením je tzv. kvapková závlaha, ktorá poskytne dostatok vlahy a mladé sadenice nepremočí. Priamo po výsadbe sa neodporúča hnojenie, rovnako tak sa mu vyhnite v čase plodenia.

Pokiaľ však máte jesennú výsadbu, môžete pohnojiť pred kvitnutím na jar.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!