S najvďačnejším prírodným materiálom, drevom sa dajú v interiéri robiť krásne veci. Žiadny iný materiál nedokáže tak zútulniť moderný interiér ako práve drevený obklad.

Reklamy

Ak chcete niečo výnimočné, vyskúšajte si drevom obložiť strop. Postup je jednoduchý a v mnohom je podobný ako pri obkladaní dreveným, či laminátovým obkladom na stenu. Atraktívny vzhľad a dobré mechanicko-fyzikálne vlastnosti je drevo ideálnym materiálom pre dekoráciu interiéru.

Montáž dreveného obkladu

Montáž dreveného obkladu sa realizuje na drevenú podkladovú konštrukciu (drevo na podkonštrukciu by malo mať porovnateľnú hustotu a tvrdosť ako drevený obklad).

Uchytenie o podkladový hranol môžete urobiť pomocou klincov, klincovačky, prípadne prostredníctvom montážnych spôn a skrutiek na to určených (spoj je neviditeľný). Tie su však určené iba pre originálne obklady s pero-drážkou

Drevené podkladové hranoly rozmiestnite na šírku 30-40 cm. Dosky ukladajte kolmo na podkladovej hranoly. Prvú dosku upevnite o podkladový hranol prostredníctvom štartovacej montážnej spony. Ďalšiu montážnu sponu zasuňte do drážky dosky a priskrutkujte ju o podkladový hranol. Na každom mieste, kde sa doska spojuje s podkladovým hranolom musí byť použitá montážna spona. Následne prisuňte ďalšie dosku perom do drážky čím dôjde k prekrytiu spoja.

Tipy na drevené obloženie

Steny by mali byť vymaľované decentnou farbou, aby bola zachovaná celistvosť priestoru. Vyberte si najviditeľnejšie miesto – napríklad za televíziou, za posteľou, alebo stenu ktorú uvidíte pri vstupe do miestnosti a na tú dajte drevený obklad. Docielite tak oživenie a zútulnenie priestoru.

Ak nechceme miestnosť opticky znížiť, na obklad vyberáme prirodzene svetlejšie odtiene

Montáž v interiéri

Drevené obklady možno použiť iba v suchom interiéri. Pokiaľ budeme obkladať steny v novostavbe, je na mieste trpezlivosť – s realizáciou obkladu by sme mali počkať minimálne dva až tri mesiace, aby betón aj steny dostatočne vyschli.

V opačnom prípade by drevo začalo pracovať a vytvorili by sa v ňom aj niekoľko milimetrové škáry. Rovnako ako u iných prác s týmto materiálom, musíme pred začiatkom obkladania nechať drevo aspoň týždeň v miestnosti, pre ktorú je určené, aby sa vyrovnala jeho vlhkosť s podmienkami prostredia. Obmedzí sa tým neskoršie „pracovanie“ dreva v konštrukcii.

Najrozšírenejším materiálom pre vnútorné obklady je mäkké a polotvrdé drevo, v našich podmienkach teda smrek, borovica a červený smrek. Optimálne z hľadiska praktického aj estetického je exotické drevo, nevýhodou je ale veľmi vysoká cena.

Ak sa vám video páči, prihláste sa odber kanála YouTube a sledujte najnovšie videá, ktoré pre vás pripravujeme.

Inšpirácia pre vás

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com, youtube.com/John Heisz – I Build It