Cesnak bojuje s vírusmi, cibuľa zaberá na kašeľ a chren zastaví nádchu. Vyskúšajte tieto tradičné lieky prírody!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Sychravé zimné počasie so sebou prináša zvýšený výskyt kašľa a nádchy. Cítite, že na vás niečo lezie? Škriabe vás v krku? Máte upchatý nos a začínate kašľať?
Skúste najprv namiesto piluliek bojovať s prechladnutím za pomoci úplne obyčajnej zeleniny, ktorú iste máte v pivnici alebo v špajzi. A keď nie, tak ju určite kúpite v každom supermarkete.
Cesnak, cibuľa a chren sú spoľahlivými a účinnými prírodnými lieky na choroby z prechladnutia a generáciami preverenú zbraňou proti vírusom i bacilom. Vyskúšajte, keď to bude potrebné, recepty z babičkinej krabičky, ktoré možno poznáte. A možno nie!
Cesnakom proti vírusom
Cesnak kuchynský je dobré si v období zvýšeného výskytu chrípky a ďalších chorôb z prechladnutia dopriavať čo možno najčastejšie ako prevenciu i liek. Cesnak čoby prírodné antibiotikum a antivirotikum posilňuje imunitu a pomáha bojovať proti virózam.
Jeden (asi 6 g) až dva strúčiky denne – to je odporúčaná dávka pre dospelého človeka. Skvelý prínos v tejto dobe má aj obyčajná cesnačka!
Proti typickej cesnakovej aróme, ktorá nemusí byť každému príjemná, pomáha jesť cesnak zároveň s olejom, mliekom a medom alebo po jedle požuť kúsok petržlenovej vňate, jedno či kučeravej alebo hladkolistej.
Cesnakové mlieko
- 1l plnotučného mlieka
- 1 plná hrsť ošúpených strúčikov cesnaku
- 1-2 polievkové lyžice medu
Do plnotučného mlieka dajte cesnak a krátko povarte. Keď je cesnak mäkký, vypnite oheň a nechajte vychladnúť. Potom vmiešajte med (podľa chuti môžete pridať alebo ubrať) a všetko spolu dobre rozmixujte.
Pri kašli užívajte zhruba jednu lyžičku každú hodinu.
Cibuľa proti kašľu
Cibuľa kuchynská pôsobí podobne ako cesnak, je ale jedinečná tým, že uvoľňuje hlieny a pomáha pri zápaloch dutín. Pri prvom náznaku kašľa pomaly zjedzte surovú cibuľu. Ďalšie cibule rozkrojte a dajte do každej miestností, kde sa často pohybujete jednu.
Cibuľa vyčistí byt od nežiaducich mikroorganizmov. Alebo olúpte 1 cibuľu a nakrájajte na kolieska, zalejte 300 ml vriacej vody, zakryte a nechajte 20 minút vylúhovať. Sceďte. Čaj pite teplý osladený medom trikrát denne.
Na nádchu a zápalové ochorenia prínosových dutín platí vdychovanie výparov z nakrájanej čerstvej cibule. Síce si poplačete, ale pomôže vám to. Zábal z nasekanej cibule zmierňuje bolesti v krku. Proti nádche pomáha, keď v cibuľovej šťave namočíte vatovú tyčinku a vložíte do nosa. Aplikujte raz za 2 hodiny.
Cibuľová šťava
- 1 veľká cibuľa
- 2-3 lyžice cukru
Cibuľu ošúpte, nakrájajte na tenké kolieska a posypte cukrom. Šťavu, ktorú cibuľa pustí, užívajte niekoľkokrát denne po 2-3 lyžičkách. Uľaví sa vám pri dýchaní a zlepší odkašliavanie.
Chrenom proti nádche
Chren sedliacky s bielou dužinou, príjemnou chuťou a štipľavou vôňou má výrazný antibiotický efekt a posilňujúce účinky. Chren dokáže v tele účinne eliminovať infekcie a je výborným doplnkom liečby všetkých chorôb z prechladnutia. Potláča množenie vírusov a prehrieva organizmus.
Pri kašli a nádche chren uvoľňuje zahlienenie, jeho silice rozpúšťajú usadený sekrét na slizniciach dýchacích ciest ako v prínosových dutinách, tak v pľúcach a prieduškách. Tento účinok pocítite už pri jeho krájaní, drvení alebo strúhaní, kedy sa uvoľňujú látky s dezinfekčným pôsobením, čo sa prejavuje slzením ako pri cibuli.
Osvedčenou prírodnou medicínou vo chrípkovom období je dať si každý deň 1 lyžičku čerstvo nastrúhaného chrenu.
Chrenový med
- 3-4 vrchovaté lyžice nastrúhaného chrenu
- 3-4 lyžice kvalitného medu
V pohári zmiešajte chren s medom. Uzavrite a dajte do chladničky. Užívajte trikrát denne jednu lyžičku, deťom bohato stačí pol lyžičky. Už po prvej či maximálne druhej dávke pocítite, že sa vám „spúšťa“ nádcha, ľahšie odkašliavate, lepšie sa vám dýcha a prestáva bolieť hlava.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!