Budúcoročná úroda jabĺk sa začína tvoriť už na jeseň. Pripravte vašu jabloň na zimu a doprajte jej dostatočnú výživu
Zdieľať článok na socialných sieťach
Nie každý to vie, ale budúcoročné úrody rastlín sa začnú tvoriť už na jeseň. Práve v tomto období sa rodia kvetné puky a rastliny akumulujú sily na úspešnú zimu a štart do novej sezóny.
Poďme teda zistiť, čo jabloň potrebuje, aby neprerušila plodenie a aby v novej sezóne produkovala veľa veľkých a sladkých plodov.
Prečo jeseň?
Po zbere jabloň stráca veľa sily. Zima je však pred nami, choroby čakajú na každú vhodnú chvíľu a musí tiež nájsť silu na tvorbu nových púčikov.
A ako sa s tým všetkým vysporiadať? Strom nemusí mať dostatok sily a v dôsledku toho sa obdobie plodenia preruší na rok.
Ideálny čas na hnojenie jabloní začína v septembri a potrvá do polovice októbra. Práve v tomto období si rastlina aktívne hľadá potravu v zemi a do nástupu chladného počasia je ešte dosť času.
Obrali ste jablká? To znamená, že budúci víkend môžete okamžite začať hnojiť!
Ako hnojiť jabloň?
V jesennom období sú pre jabloň veľmi dôležité dva prvky. A to sú draslík a fosfor. Boli potrebné celé leto na plodenie jabĺk a teraz sú zase potrebné na tvorbu nových ovocných pukov a vyživovacích koreňov.
Pamätajte však, že s hnojivami je ľahké to prepísknuť! Treba ich aplikovať s mierou a u každého stromu individuálne.
-
Z fosforečných hnojív je najlepšie použiť superfosfát. Pre stromy mladšie ako 5 rokov nie je potrebných viac ako 30 gramov, pre stromy od 5 do 20 rokov stačí 40 gramov a pre staré jablone možno pridať až 60 gramov superfosfátu.
-
Najlepšie draselné hnojivo, ktoré sa aplikuje na jabloň na jeseň, je síran draselný. Existujú aj vekové skupiny: do 5 rokov - nie viac ako 25 gramov, od 5 do 20 rokov - asi 30 gramov a pre staré stromy sa pridáva až 60 gramov síranu draselného.
Hnojivá je možné miešať a aplikovať súčasne. A existujú dva spôsoby, ako to urobiť:
-
V kruhu kmeňa stromu. Uvoľnite pôdu okolo stromu a vykopte okolo kmeňa brázdu. Potom zmiešajte hnojivá v požadovanej koncentrácii a rozrieďte ich v 10 litroch vody. Zostáva len naliať hotovú pochúťku do výkopu a zarovnať pôdu.
-
Do diery. Za týmto účelom pripravte asi 6 otvorov (hĺbka 5–7 cm) meter od kmeňa. Hnojivá sa do nich nalejú alebo vyplnia a potom sa diery zasypú.
Zavlažovanie nabité vlhkosťou
Ide o prvý a najdôležitejší postup v jesennej starostlivosti. Pamätajte, že bez vody nie je život! A bez neho sa vaše hnojivá neabsorbujú a samotný strom sa bude ťažko pripravovať na zimu v suchej pôde.
Zavlažovanie, ktoré dobíja vlhkosť, je obzvlášť dôležité, ak je jeseň suchá.
Na zavlažovanie potrebujete veľa vody - asi 20 litrov na jeden strom. Aby to bolo pohodlnejšie, môžete okolo kmeňa stromu vykopať priekopu na zavlažovanie. Životodarná vlhkosť tak neodtečie.
Organické hnojivá pre jablone na jeseň
V skutočnosti je lepšie sa im vyhnúť. Pokiaľ nemusíte, nepoužívajte na hnojenie popol. To neznamená ale, že nie je užitočný, ale s obmedzeniami. Popol deoxiduje pôdu a jeho nadmerné používanie môže byť viac na škodu ako na úžitok.
Prečo je lepšie ho vynechať? Po prvé, organickej hmote trvá až 5 rokov, kým sa rozloží. A nemôžete ju pridávať každý rok. A po druhé, hnoj a humus obsahujú veľa dusíka. S ňou jabloň začne vytvárať zelenú hmotu, a mráz sa následne postará o skazu.
A ak je v ďalšej sezóne v pôde veľké množstvo dusíka, jabloň získa bohaté, pekné lístie, ale nemusí vôbec produkovať ovocie.
Ale to, čo jabloň skutočne potrebuje, je jesenný rez ! Prebytočné a choré konáre zasahujú do zimovania, priťahujú choroby a konzumujú potravu. Mimochodom, správne orezané jablone vynesú takmer dvakrát toľko!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!