Vetvičky vŕby, teda bahniatka, sú bez pochyby jedným zo symbolov jari a Veľkej noci. Nežné a na dotyk hebké jahňady sa dokonale hodia do veľkonočného aranžmánu. Inšpirujte sa k tvorbe peknej jarnej dekorácie na stôl či na dvere, ktorú skrátka musíte mať.

Reklamy

Veľká noc je najdôležitejším kresťanským sviatkom a v tomto období sa stále dodržiava mnoho ľudových tradícií a zvykov. Aj menej nábožensky zmýšľajúci ľudia však slávia Veľkú noc ako sviatky jari, rozpuku prírody a koniec nehostinných zimných mesiacov. K symbolom týchto sviatkov patria okrem iného veľkonočný baránok, vajíčko, vysievanie obilia, ale aj trhanie bahniatok.

Kvitnúca vŕba

Drobné chlpaté útvary objavujúce sa na vŕbovom prútiku sú vlastne samčie a samičie kvety vŕby. Vyrastajú na vŕbových prútoch čoskoro z jari a najviac parády vo váze narobia ešte pred úplným rozkvitnutím. V túto dobu je ich povrch zamatovo hebký a striebristé bahniatka sú nežným prísľubom nadchádzajúcich jarných mesiacov. Neskôr samčie kvety žltnú peľom, samičie sa premieňajú do zelenkavej farby.

Pre veľkonočné dekorácie sú neoceniteľné, napriek tomu sa nenechajte uniesť a narežte si len niekoľko málo vetvičiek. V rannej jari sú kvety vŕby jedným z mála zdrojov potravy pre včely a sú teda dôležitou medonosnú rastlinou.

Veľkonočná inšpirácia

Pekná dekorácia z prírodných materiálov má v interiéri miesto po celý rok, na Veľkú noc skúste zapojiť niektorý zo symbolov sviatkov jari. Vyzdobiť si domov prútikmi vŕby s bahniatkami nie je nič zložité. Vetvičky bahniatok vyzerajú pôsobivo len tak vo váze miesto kvetín, ovešané vyfúknutými kraslicami a doplnené pierkami alebo jarnými kvetmi. Zväzok bahniatok previazaný stuhou postačí na ozdobenie dverí aj okien, alebo poslúži ako dekorácia na stôl.

Čerstvo narezané vetvičky sú veľmi pružné a dajú sa ľahko tvarovať, bez problémov z nich vyrobíte jarný veniec, hniezdočko pre vajíčka, košíčky alebo srdce z prútia, ktoré zavesíte na dvere. Ohybné prútiky stočte do sklenenej vázy, spoločnosť im môžu robiť drevené kuriatka alebo zajačiky.

Veľmi peknú a jednoduchú dekoráciu na stôl vykúzlite za pár okamihov, stačí naaranžovať na farebný obrus pár vetvičiek bahniatok, ktoré doplníte farebnými vajíčkami a ďalšími veľkonočnými motívmi. Bahniatka zakomponujte pokojne aj do prestierania ku slávnostnému veľkonočnému stolu a doprajte im vyniknúť nielen vo váze, ale aj na tanieri alebo v blízkosti príborov.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com