Výsev semien je únavná úloha, najmä ak sú semienka ľahké a malé. Bohužiaľ, semená mnohých rastlín sú menšie ako zrnko maku. Je veľmi ťažké s nimi operovať, najmä ak má niekto problémy so zrakom.

Reklamy

Záhradkári sú však mimoriadne vynaliezaví a prišli na spôsob, ako si túto úlohu uľahčiť.

Výsev semien: obrúsková metóda

Všetko, čo potrebujete, je obyčajný biely papierový obrúsok. Takéto obrúsky sa zvyčajne skladajú z dvoch vrstiev tenšieho papiera. Pretrite roh prstami, aby ste tieto vrstvy oddelili.

Odstrihnite si kúsok obrúska primeranej veľkosti nádoby, do ktorej vysievate.

Zvyšok je veľmi jednoduchý: naplňte záhon zeminou. Na vrch položte suchú obrúsku. Semená na ňu vysypeme priamo z vrecka. Semená na obrúsku sú ľahšie viditeľné a a veľmi jednoducho si tak skontrolujete hustotu výsevu.

Ďalším krokom je postriekanie vodou. Postrek by mal byť čo najšetrnejší, aby semienka neodfúkol. Obrúsok by mal byť úplne namočený vo vode.

Chvíľu počkáme, kým voda prenikne do pôdy a postrek zopakujeme.

To je všetko. Teraz postupujeme ako obvykle. Výsevné lôžko prikryjeme fóliou a položíme na vybrané miesto. Obrúsok sa v priebehu niekoľkých dní rozloží, semienka preniknú do pôdy, prítomnosť papierových čiastočiek nijako neovplyvní klíčenie.

A ešte jedno pravidlo, ktoré sa pri práci s drobnými semienkami oplatí dodržiavať. Takéto rastliny často trpia hubovými chorobami, preto pri zalievaní pridajte do vody po troche manganistanu draselného (svetlo ružovej farby).

To je dôležité najmä na začiatku, keď je vzchádzanie ešte dosť slabé.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!