Ako zabrániť HNEDNUTIU banánov: Vďaka triku s obrúskom a gumičkou vydržia krásne žlté naozaj dlho
Zdieľať článok na socialných sieťach
Čo si počať s horou banánov? Nenechajte ich zhnednúť! Poslúži vám jednoduchý trik aj vec, ktorú určite máte doma.
Čo s banánmi, aby nehnedli?
Banány sú jedným z druhov ovocia, ktorý veľmi rýchlo starne čiže prezrieva. Je to vďaka tomu, že práve banány vylučujú veľké množstvo eténu, ktorý skôr poznáte pod zastaraným etylén.
Dozrievanie vplyvom eténu je proces úplne prirodzený, a práve priamo súvisí s dozretím mnohých rôznych plodov.
Nie vždy je ale rýchle zrenie žiadané, a pokiaľ nie ste milovníkmi banánového chleba alebo muffinov, na ktorých prípravu sú práve prezreté banány ideálne, potom sa možno budete snažiť zrenie spomaliť. Aj to je možné.
Etén a dozrievanie banánov
Môžete si všimnúť, že napríklad banány alebo aj jablká sa odporúčajú pridať k nedozretým plodom paradajok, aby zrenie paradajok urýchlili. Aj paradajky totiž potrebujú etén, ale po predčasnom zbere už nevedia dozrieť mimo rastliny dostatočne rýchlo.
Banány tiež vedia prinútiť k dozretiu seba samého. Trs nedozretých banánov stačí vložiť ideálne do papierového, ale môžete aj plastového vrecka, a až ich za deň či dva skontrolujete, uvidíte, že značnú rýchlo meniť farbu a aj chuťovo na tom budú o poznanie lepšie.
Dokonca sa má za to, že etén, ktorý podporuje nielen zrenie, ale aj kvitnutie, respektíve odkvitnutie rastlín, môže neblaho pôsobiť na rezané kvety vo váze.
Môžete sa preto stretnúť s názorom, že misa plná rôznych druhov ovocia na stôl k váze kvetov rozhodne nepatrí, pokiaľ teda nejde o zátišie, ktoré chce spodobniť na plátne talentovaný člen vašej domácnosti.
Hnednutiu banánov zabránite jednoducho
Ethén sa uvoľňuje predovšetkým z poranenej časti banánu, respektíve stopky či miesta, kde sú banány spojené v trse. Stopky stačí niečím utesniť a zaviazať, aby sa látka podporujúca zrenie neuvoľňovala voľne do svojho okolia.
Na tento účel môžete použiť rôzne prostriedky. Stopku je možné oblepiť izolačnou páskou či vložiť do obrúska a stiahnuť gumičkou alebo povrázkom. Niekde sa môžete dočítať aj o namočení stopiek či konca trsu do vosku alebo zabalení do potravinárskej fólie.
Skladovanie banánov
Rozhodne je ale dobré spomenúť, že banány nemusíte uchovávať len v čerstvom stave. Je to celkom bežná vec, že zatiaľ čo niekedy zmiznú banány z košíka za pár hodín, po ďalšom nákupe novej várky už sa budú na mieste prevaľovať nekonečne dlho, kým nezačnú tmavnúť.
Banány je možné ale tiež veľmi dobre mraziť a sušiť. Mrazené banány sú nielen použiteľné pri pečení, ale ich rozmixovaním budete mať tú najjednoduchšiu a jednoznačne aj najlepšiu banánovú zmrzlinu.
Aj keď práve tieto druhy zmrzlín a cukríkov majú tú najumelohmotnejšiu chuť, ktorú si iste dokážete hneď aj vybaviť, zmrzlina zo skutočných mrazených rozmixovaných banánov je skvelá.
Je nielen chutná, ale aj prirodzene krémová a často aj dostatočne sladká bez pridania cukru, smotany či jogurtu, ktoré sa do nej rozhodne tiež hodia.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!