Ako využiť obraté kríky paradajok? 3 spôsoby, ktoré prekvapia aj skúsených záhradkárov!

Publikované: 7 septembra 2023Prečítané: 45062Značky: , , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Paradajky sú jednou z najobľúbenejších zelenín pestovaných v našich záhradách. V lete si vychutnávame šťavnaté a zrelé plody, ktoré obohacujú naše šaláty, omáčky a zaváraniny. Ale čo zvyšky po zbere? 

Premýšľali ste niekedy, čo môžete urobiť so zelenými časťami paradajok po zbere plodov?

Tu je niekoľko nápadov na využitie týchto zdanlivo zbytočných častí!

1. Prírodné hnojivo

Zelené časti paradajok sú výborným zeleným hnojivom . Môžete ich nasekať a pridať priamo do kompostu . Pomôžu obohatiť pôdu o cenné zložky, ktoré poskytnú dostupné prvky pre iné rastliny.

Ďalším spôsobom, ako použiť kríky paradajok ako hnojivo, je spáliť ich a použiť popol ako hnojivo. Jeho výhodou je, že umožňuje zbaviť sa všetkých patogénnych organizmov. Môžete teda spáliť aj infikované rastliny bez obáv, že ich použitie môže poškodiť iné rastliny. Pred spálením sa musia vysušiť.

Popol možno použiť suchý alebo z neho urobiť nálev. Spôsob použitia: pol pohára na meter štvorcový. Použitie v suchom a bezvetrnom počasí. Môžete tiež urobiť infúziu. Na to musíte zriediť 2 litre popola s 8 litrami vody a nechať niekoľko dní stáť. Nálev možno použiť ako postrek na listy.

Ak ich použijeme na mulčovanie , stane sa z nich aj hnojivo. Obmedzia rozvoj burín v okolí rastlín a po určitom čase sa rozložia a stanú sa zdrojom cenných živín.

Okrem toho majú dôležitú vlastnosť: kríky paradajok majú štipľavý zápach, ktorý dokáže odradiť myši, hraboše a iných škodcov. V prípade mulčovania musia byť zelené časti zdravé. Ak sú na listoch alebo stonkách príznaky choroby, je neprijateľné ich používať v tejto forme.

2. Prevencia škodcov

Zelené časti paradajok obsahujú jedovatý solanín. Preto na ich základe môžete pripraviť infúziu, ktorá pomôže zbaviť sa rôznych škodcov. Pri príprave infúzie sa držte tohto postupu:

Rozdrvte alebo nasekajte 500 g čerstvých alebo suchých kríkov.

Nalejte 5 litrov vody a nechajte dva dni na teplom mieste.

Infúziu treba z času na čas premiešať.

Takto pripravený nálev treba prefiltrovať a pridať trochu mydla alebo prostriedku na umývanie riadu, ktorý pomôže nálevu zostať dlho na povrchu postrekovaných rastlín.

Nálev postriekajte trikrát za tri dni v deň bez vetra a dažďa. Po daždi ošetrenie opakujeme.

3. Pokusy v záhrade

Ak ste skúsený záhradník, je tu možnosť experimentovať so zvyškami paradajkových častí. Tieto časti môžu byť zdrojom novej rastliny, ktorá opäť prinesie plody.

Zhrnutie

Nemá zmysel vyhadzovať zelené časti paradajok po zbere, keď existuje toľko kreatívnych spôsobov, ako ich využiť. Dúfame, že vás tieto nápady inšpirujú k tomu, aby ste vo svojej záhrade pestovali čoraz ekologickejšie.

Pamätajte, že príroda nám vždy dáva viac, ako očakávame – oplatí sa to využiť!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!