Ako sušiť šípky aby vám vydržali dlho a uchovali si všetky zdraviu prospešné látky? Urobte to správne!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Ak sa obzeráte po nejakom prírodnom produkte na podporu imunity, sú šípky tým pravým, pretože obsahuje obrovské množstvo blahodarných látok.
Poradíme vám, ako šípky správne sušiť, či už v sušičke, v rúre, alebo na slnku, a ako ich uchovávať, aby vydržali čo najdlhšie.
Pokiaľ ste zaznamenali prvé ohlasy jesene, prichádza okrem iného obdobie zberu šípok – a to si určite nenechajte ujsť. V tejto dobe je totiž viac ako inokedy dôležité budovať silnú obranyschopnosť proti chrípke a prechladnutiu a šípok, tento malý prírodný zázrak, nám s tým rád pomôže – obsahuje totiž viac vitamínu C ako citrón.
Okrem toho šípky majú detoxikačný účinok, zlepšujú krvotvorbu, podporujú správny rast kostí a pôsobia proti problémom s trávením.
Kedy a ako zbierať šípky
Šípkové kríky nepatria k obľúbeným záhradným kríkom pre ich divokosť a nepríjemné tŕne. Kam a kedy sa teda pre šípky vydať?
Nájdete ich napríklad na okraji lesa, na stráňach alebo v priekopách pozdĺž ciest. Vyraziť by sme mali niekedy v období od konca septembra do polovice októbra.
Zbierame plody, ktoré sú tvrdé a plne dozreté, tie mäkké, alebo dokonca hnedasté vynecháme. Zber by sme mali ideálne stihnúť do prvých mrazov – plody prejdené mrazom totiž strácajú vitamíny. Šípky je dobré natrhať do látkového vrecka, v ktorom sa nezaparia.
Sušenie šípok: Akú zvoliť teplotu a ako postupovať
Nazbierané plody doma preberieme, umyjeme a následne usušíme utierkou. Mali by sme ich tiež zbaviť zvyškov stopiek a okvetí. Pokiaľ máme šípky pripravené, môžeme prejsť k samotnému procesu sušenia.
Sušička
Pokiaľ ste majiteľom sušičky, je to úplne jednoduché. Očistené plody nasypeme do sušičky a sušíme do stvrdnutia. A pri akej teplote? Ideálne 60–70 °C, určite nie viac ako 80 °C. Dobre usušený šípok nesmie byť mäkký a vo vnútri vlhký, ale naopak by sa mal pri stlačení rozpadať.
Rúra
Ide o najrýchlejší spôsob sušenia, ale dávajte pozor, aby ste šípky nespálili. Rúru predhrejte na 60–70 °C a šípky vysypte na plech vyložený papierom na pečenie alebo na mriežku.
Pri tomto procese je dôležité mať počas sušenia zapnutý vetrák v rúre alebo nechať mierne pootvorené dvierka, aby sa plody nespálili (treba do dvierok vložiť z boku varešku). Šípky sú usušené vo chvíli, keď majú tmavo červenú farbu, sú tvrdé a mrvia sa.
Sušenie na slnku: Postup podľa našich babičiek
Ak ste zástancom prirodzeného procesu sušenia, môžete skúsiť šípky nechať postupne vysychať na slniečku, ako to robievali naše babičky. Ide tiež o najekonomickejšiu metódu.
Šípky môžeme rozprestrieť na plechu vyloženom papierom na pečenie, rovnako ako by sme ich chceli dať do rúry, ale namiesto toho ich necháme voľne schnúť na nejakom slnečnom mieste. A ako dlho šípky na slnku sušiť? Opäť kým plody nebudú dostatočne tvrdé.
Pri tomto procese je tiež potrebné plody pravidelne kontrolovať, či nenavlhli a neplesnivejú. Na noc ich radšej odložíme na suché miesto.
Ako skladovať usušené plody
Dostatočne usušené šípky skladujeme najlepšie v uzatvárateľnom vzduchotesnom pohári alebo v plátennom vreci zavesenom vo vetranej miestnosti. Nevhodné je napríklad igelitové vrecko, v ktorom by sa plody mohli zapariť a následne plesnivieť. Uchovávame ich maximálne jeden rok.
Ako pripraviť čaj zo sušených šípok
Pravdepodobne najobľúbenejšie použitie sušených šípok je šípkový čaj . Šípky rozdrvíme napríklad v mažiari alebo kuchynským valčekom a necháme niekoľko hodín, pokojne aj cez noc, odstáť v studenej vode.
Dávame asi jednu polievkovú lyžicu drvených plodov na ½ litra vody. Tesne pred konzumáciou zahrejeme na teplotu tesne pod bodom varu, potom odstavíme a prelejeme cez sitko vyložené filtrom.
Necháme chvíľku odstáť a potom sa môže hotový čaj podávať. Okrem čaju môžete zo sušených šípok pripraviť aj výborné šípkové víno.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!