Len správna príprava vám umožní vypestovať dobrú úrodu repy. Je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých vecí, ktoré ovplyvňujú klíčivosť a veľkosť koreňov.

Reklamy

V čase, keď je čas zasadiť sadenice repy na otvorenom priestranstve, by sa pôda mala zahriať na požadovanú teplotu 8-10 ° C (približne v polovici mája).

Výsev

Pred výsevom semien ich treba namočiť do vody alebo do jemne ružového roztoku hypermangánu, ktorý ich dodatočne dezinfikuje a ochráni pred chorobami a škodcami.

Potom pripravte substrát . Do pôdnej zmesi pridáme 20 g dusičnanu amónneho, 40 g superfosfátu, 0,5 kg popola a 3 kg kompostu na 1 meter štvorcový. Pri pestovaní repy na ťažkých ílovitých pôdach sa na každý štvorcový meter pridáva ďalších 10 kg rašeliny a 5 kg piesku.

Ak je potrebné znížiť kyslosť pôdy, najlepšia bude dolomitová múka (200-400 g na 1 m2) alebo vápno (200-400 g na 1 m2 – pre piesočnatú pôdu alebo 300-600 g na m2 – pre hlinitú pôdu).

Urobíme brázdy a dobre ich zalejeme vodou. Semená vysievame na vzdialenosť 30-40 cm a hĺbku 4 cm.

Semená zasejte, počkajte, kým vyklíčia, a potom ich prerieďte, aby ste mali dostatok miesta pre budúcu koreňovú hľuzu.

Preriedenie

Prvé preriedenie sa robí 5-10 dní po vyklíčení, repa má 2 listy. Teraz sa zbavíme slabých sadeníc. Najprv pôdu výdatne zalejte a potom vytiahnite 1-5 slabých výhonkov, pričom 2 najsilnejšie ponechajte.

Druhé riedenie. Po troch týždňoch vyrastú klíčky 3 listy a jednu z rastlín, ktorá vyzerá slabšie, treba vytrhnúť.

Teraz je dôležité zalievať, kypryť pôdu a aplikovať hnojivá.

Zalievanie a uvoľňovanie pôdy

Záhradkári, ktorí nepolievajú repu v správnom množstve, nemôžu počítať s dobrou úrodou. Pri nedostatku vlhkosti sa repa stáva tvrdou a bez chuti.

Kyprenie pôdy zlepšuje výmenu vzduchu, ktorá je veľmi dôležitá pre rozvoj koreňového systému repy. S touto kúrou sa oplatí začať ešte pred klíčením semien, aby sa urýchlilo ich klíčenie.

2-4 dni po zasiatí mierne uvoľnite pôdu a snažte sa nedotýkať klíčkov. Keď sa objavia výhonky, začnite kypryť. Vo fáze 4-5 listov je možné kyprenie vykonať do hĺbky až 8 cm.

Hnojenie

Prvé: po objavení sa 3-4 pravých listov. Na výber: roztok vtáčieho trusu (1:15), roztok kravského hnoja (1:10) alebo roztok močoviny (1 polievková lyžica na 10 litrov vody).

Druhé: 2 týždne po prvom, keď rastlina dosiahne asi 5 cm. 1 polievková lyžica draselnej soli, 1 polievková lyžica superfosfátu, 1 čajová lyžička močoviny, 1/2 čajovej lyžičky kyseliny boritej a 1 g hypermangánu na 10 litrov vody.

Tretie: polovica augusta, mesiac pred zberom. 1 polievková lyžica síranu draselného a 3 polievkové lyžice superfosfátu na 10 litrov vody.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!