Ako správne formovať počas rastu uhorky, aby kríky plodili dlho a bohato? Zapamätajte si tieto dôležité rady

Publikované: 5 júla 2024Prečítané: 214Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Správna tvorba kríčkov uhoriek pomáha výrazne zvýšiť úrodu, zabezpečuje optimálny rast výhonkov, správne vetranie a uľahčuje zber.

Prečo formovať uhorky

Akonáhle sú odrezky dobre zakorenené, začnú aktívne rásť a za každým listom uvoľnia početné bočné výhonky, ktoré rýchlo rastú.

Zdalo by sa, že je to dobré, pretože sa tu tvoria kvety a a následne samotný plod. Rozvetvené kríky ale nemajú dostatok sily na správny vývoj hlavného výhonku, ktorý najlepšie rodí.

Sú zle vetrané, strácajú silu, padajú kvety, častejšie ochorejú. Nadmerne zaťažujú rastlinu, ktorá sa nemôže ďalej rozvíjať.

Formovanie uhoriek

Tvorba by mala začať vo fáze 5-6 listov. Za týmto účelom sa odstránia všetky bočné výhonky.

Listy a plody ponechajte na hlavnej stonke a odstráňte všetky bočné výhonky aj s kvetom alebo zviazaným plodom.

Robíme to nožnicami, aby sme minimalizovali riziko natrhnutia tkaniva, ktoré môže prispieť k rozvoju chorôb. Nad šiestym listom necháme bočné výhonky, ktoré budú plodiť neskôr.

Odstraňujeme aj úponky, ktoré sa objavili na stonkách, pretože odoberajú živiny a v skutočnosti sa vôbec nezvyknú priľnúť k rastline. Takto formujeme uhorky šplhajúce sa na mriežku.

Viazanie a vedenie výhonkov

Pri pestovaní uhoriek nezabudnite viesť výhonky pozdĺž podpory, aby ste zabezpečili riadny rast. Ešte mladé výhonky jemne priviažte k opore, aby sa nepoškodili.

Odstraňovanie vysušených listov a plodov

Pravidelne odstraňujte odumreté listy, ktoré môžu podporiť rozvoj chorôb. Odstráňte aj nezrelé a vysušené plody, aby ste nasmerovali energiu rastliny na vývoj nových plodov.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!