Pestovanie petržlenu v kvetináči na parapete je pomerne jednoduché. Žiaľ, málokto sa k tomu odhodlá. Dnes vám prezradíme, ako si zabezpečiť čerstvé bylinky po väčšinu roka aj v zime.

Reklamy

Petržlen je rastlina, ktorá sa často používa ako korenie v kuchyni, ale má aj niekoľko užitočných vlastností a zdravotných benefitov. Toto sú niektoré z jeho vlastností a použitia:

1. Vysoký obsah vitamínov a minerálov: Petržlen je bohatý na vitamíny, najmä vitamín K, vitamín C, vitamín A a vitamíny skupiny B (napr. B1, B2, B3, B6), a tiež obsahuje minerály ako draslík, vápnik, železo a horčík .

2. Antioxidanty: Petržlen obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a podporovať zdravie.

3. Zlepšenie trávenia: Petržlen môže pomôcť zlepšiť trávenie tým, že podporuje produkciu žalúdočných štiav a pomáha pri liečbe nadúvania.

4. Diuréza: Petržlen má diuretické vlastnosti, čo znamená, že môže zvyšovať produkciu moču a pomáhať telu zbavovať sa nadbytočnej tekutiny. To môže byť užitočné pre ľudí s problémami s opuchmi a vysokým krvným tlakom.

5. Podpora imunitného systému: Vďaka obsahu vitamínu C a ďalších živín môže petržlen posilniť imunitný systém a pomôcť telu bojovať proti infekciám.

6. Zdravá koža: Petržlen môže podporovať zdravú pokožku vďaka svojmu obsahu vitamínu A, ktorý je dôležitý pre regeneráciu pokožky.

7. Zníženie hladiny cholesterolu: Niektoré štúdie naznačujú, že petržlen môže mať mierny účinok na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Petržlen je možné pridávať do rôznych pokrmov, ako sú omáčky, polievky, šaláty a smoothie. Môžete tiež urobiť petržlenový čaj alebo petržlenový džús. Pri konzumácii petržlenu treba mať na pamäti, že väčšie množstvo môže mať diuretický účinok, takže by ste nemali preháňať.

Ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky, je vhodné sa poradiť so svojím lekárom, či je konzumácia petržlenu vo väčšej miere pre vás vhodná.

Petržlen je rastlina, ktorá obľubuje dostatok svetla, znáša nízke teploty a mierny vlahový deficit pri pestovaní. Dá sa pestovať ako zo semien, tak aj priamo z koreňa.

Pestovanie petržlenu v kvetináči zo semien

 • Semienka petržlenu vopred namočte a naklíčte.
 • Zasaďtehu do širokej nádoby s vysokými stenami (najmenej 15 cm), naplnenej úrodnou pôdou.
 • Semená petržlenu sú malé, preto sa ich snažte rovnomerne rozložiť po povrchu pôdy. Semená zakryte tenkou vrstvou pôdy.
 • Postriekajte vodou izbovej teploty.
 • Nádobu umiestnite na dobre osvetlené miesto a zakryte ju fóliou, kým sa neobjavia klíčky.

Listovej petržlenovej vňate niekedy chvíľu trvá, kým vyklíči, takže buďte trpezliví . Po vyklíčení by mala rastlina rásť pomerne rýchlo .

Pestovanie petržlenu z koreňa

Ak chcete pestovať petržlen z koreňa, urobte tak aspoň s tromi. Čím viac koreňov zasadíte, tým rýchlejšie a viac petržlenu získate .

 • Vyberte malý a nie vysušený koreň petržlenu.
 • Namočte ho na niekoľko hodín do vody. Voda by mala pokrývať iba spodnú časť koreňa, nie celý koreň.
 • Črepník umiestnite na miesto s miernym svetlom a počkajte, kým nezačnú rásť bočné korene.
  Vyberte si hlboký hrniec, aby sa korene petržlenu mohli rozvíjať. Uistite sa, že hrniec má na dne otvory, aby mohla prebytočná voda odtiecť.
 • Na pestovanie zeleniny používajte dobre odvodnenú pôdu. Môžete pridať trochu kompostu alebo organického hnojiva, aby ste rastline poskytli dostatok živín.
 • Udržujte kvetináč na tienenom mieste, kým sa neobjavia listy.
 • Koreň zasaďte tak, aby pár centimetrov koreňa prečnievalo nad zemou.
 • Potom ju presuňte na svetlo a dvakrát týždenne zalejte.

Keď rastlina dosiahne výšku asi 8-10 centimetrov, môžete jej zastrihnúť vrcholy. To ju povzbudí, aby sa rozvetvila a rastlina bola hustejšia.

Pri rezaní petržlenu ponechajte trojcentimetrovú stopku na vrchu koreňa. Čerstvá zelenina znovu vyrastie po 4 týždňoch.

Petržlen má tendenciu vytvárať dlhé korene. Preto je dôležité dopriať jej v črepníku dostatok miesta.

Pri pestovaní petržlenu na parapete sa odporúča zvoliť skoré odrody.

Pestovanie petržlenu v kvetináči

Na čo ešte nezabudnúť pri pestovaní listovej petržlenovej vňate v kvetináči ?

Zavlažovanie: Pôdu udržiavajte rovnomerne vlhkú, ale vyhnite sa nadmernému zalievaniu. Petržlen uprednostňuje vlhkú pôdu, ale príliš mokrá pôda môže spôsobiť hnilobu semien.

Osvetlenie: Petržlen potrebuje veľa svetla. Umiestnite kvetináč na miesto, kde bude mať rastlina prístup k svetlu aspoň 6 hodín denne. Vhodným miestom môže byť okenný parapet.

Teplota: Petržlen najlepšie rastie pri teplotách od 18 do 24 stupňov Celzia. Vyhnite sa odchýlkam od vyššie uvedených hodnôt.

Hnojenie: Každých pár týždňov môžete aplikovať hnojivo na bylinky a zeleninu. Dodá rastline ďalšie živiny.

Pestovať petržlen a používať ho po celý rok sa naozaj oplatí. Má množstvo nutričných a dokonca aj liečivých hodnôt .

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!