Určite nám dáte všetci za pravdu, že niet nad skvelú domácu zeleninu vypestovanú v záhrade. Aby bola však naša úroda bohatá, musíme ju chrániť pred škodcami.

Reklamy

Pásavku zemiakovú poznáte viacerí určite aj pod ľudovým názvom mandelinka. Hoci je to malý chrobák, vaším zemiakom dokáže veľmi uškodiť. Rozoznáte ho hneď na prvý pohľad. Obzvlášť vtedy, ak na zemiakoch nájdete obhryzené listy. Netreba však robiť paniku, ak to hneď začnete riešiť, svoju úrodu dokážete zachrániť. Prečítajte si, ako na to.

Striedanie pôdy

Zemiaky nepestujte stále na tom istom mieste. Pásavky v zime prežijú v zemi a vy im pripravujete čerstvú stravu.

Záhradkárske fólie

Vyberte na prikrytie zemiakov také fólie, ktoré prepúšťajú svetlo aj vodu. Pásavka zemiaková sa však pod nimi udusí.

Postrek zo zvyškov paradajok alebo z orechových listov

Pri prevzdušňovaní paradajok dávajte odrezané listy do vedra. Zalejte ich vodou, nechajte lúhovať a potom tento prírodný roztok nastriekajte na zemiaky. Aromatické listy má aj orech. Jeho listy a nezrelé orechy zmiešajte v pomere 1 kg orechových kúskov na 10 l vody (môže byť dažďová).

Týždeň nechajte lúhovať a potom postriekajte zelené časti rastlín. Rovnako pomôžu aj 2-3 hrste popola rozmiešané v 10 l vody, ktoré postáli pár hodín.

Priateľskí susedia

Vedľa zemiakov posaďte kôpor, chren, či nechtík, ktoré pásavka zemiaková neznáša.

Ak posadíte tieto dve rastlinky vedľa seba, bude sa im skvelo dariť. Kôpor môžete sadiť medzi zemiakové riadky a jeho vôňa pásavku odpudí. Podobne funguje aj chren, fazuľa, kocúrnik, koriander, šalvia, rebríček a nechtík. Zo zmesi rebríčka a nechtíka môžete uvariť aj silný odvar – varte ho, kým sa polovica tekutiny neodparí. Potom ho nechajte vychladnúť a nastriekajte ho na rastlinky.

Draselná soľ

Ak pôdu posypete ešte pred vysadením zemiakov draselnou soľou, zlikvidujete larvy, ktoré prezimovali v pôde.

Roztok s horčicovým práškom

Hlavnou ingredienciou je horčicový prášok, ktorý zoženiete na internete alebo pomletím horčicových semienok. Dve polievkové lyžice prášku rozpustíte vo vedre vody. Pridáte 100 ml octu a 40 g strúhaného dechtového mydla. Všetko premiešajte a aplikujte ako postrek. Vyhnete sa takto chémii.

Z horčice poslúžia aj listy. Spolu so strúčikom cesnaku ich povarte vo vode desať minút. Potom nechajte vychladnúť a používajte ako postrek.

Posypte ich

Na pásavku skvelo funguje drevený popol, najmä z brezy. Ráno alebo po daždi popolom posypte listy a zelené časti rastliny, ktorými sa chrobáky živia. Posypte aj zem medzi rastlinami. Na meter štvorcový budete potrebovať 0,5-1 kg popola.

Namiesto popola môžete použiť aj kukuričnú múku alebo borovicové piliny. Túto kúru opakujte pred kvitnutím raz za dva týždne a po odkvitnutí ešte aspoň raz, ideálne ešte dvakrát.

Iným druhom posypu je mulčovacia kôra zmiešaná so slamou. Nielen že pokryje zem, ale priláka aj chrobáky, ktoré sú prirodzenými predátormi pásavky.

Postrek zo slnečnice

Pol kila slnečnicových kvetov lúhujte 3 dni v 10 litroch vody. Tento roztok je menej účinný, ako vyššie spomenuté odvary a výluhy, ale aj on dokáže zabojovať s nepríjemným škodcom.

Olej z indického orgovánu neem

Tento olej je skvelým prírodným repelentom proti najrôznejším druhom hmyzu.

Lienky

Snažte sa prilákať do záhrady lienky vysadením rastlín, ktoré obľubujú (napríklad nechtíka a rebríčka). Lienky si totiž rady pochutnajú na vajíčkach a larvách pásavky zemiakovej

Vysávač

Niektorí záhradkári dokonca odporúčajú mandelinky povysávať do špeciálenho vrecka na hmyz, ktorými niektoré druhy ručných vysávačov disponujú. Možno to znie bláznivo, ale aj toto je jeden zo spôsobov. Tento proces je účinný, treba ho však opakovať viackrát.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!