Ako sa starať o tuje v novembri? Polievanie v tomto období zohráva veľmi dôležitú úlohu
Zdieľať článok na socialných sieťach
Počas chladného obdobia sa rastliny v našich záhradách necítia veľmi dobre. Platí to najmä pre tuje, ktoré vplyvom mrazu hnednú a strácajú svoju bujnosť.
Na ochranu rastlín pred poškodením je potrebné koncom jesene im poskytnúť osobitnú starostlivosť. Ako sa správne starať o tuje v novembri? Čo je potrebné urobiť, aby ste ich pripravili na zimu?
Ako sa starať o tuje v novembri
Väčšina druhov tují znesie nízke teploty, no niekedy ich ešte môže potrápiť mráz.
Ak pestujete tieto ihličnany, určite ste si všimli, že v zime sú redšie a nadobudnú hnedý odtieň. Aký je dôvod?
Faktom je, že tuja, rovnako ako iné vždyzelené rastliny, potrebuje vodu aj v chladnom období. Cez ihličie neustále strácajú vlhkosť, no v zime, keď zem zamrzne, im voda chýba a začnú vysychať. Tento jav sa nazýva fyziologické sucho.
Našťastie, tuje vieme ochrániť pred zimnými zraneniami. Hlavnou vecou je poskytnúť im náležitú starostlivosť pred nástupom chladného počasia.
Ako sa starať o tuje v novembri? Tento mesiac by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim opatreniam:
-
zalievanie,
-
mulčovanie,
-
zakrývanie,
-
zrážanie snehu.
Vetvy tuje majú dosť mäkkú štruktúru, takže sa môžu poškodiť pod ťarchou veľkej vrstvy snehu. Aby ste tomu zabránili, pravidelne odmetajte čerstvý sneh metlou bez toho, aby ste ho nechali nahromadiť.
Na ochranu stĺpovitých tují pred zlomením sa odporúča ich voľne previazať špagátom.
Na ochranu mladých tují, ktoré boli nedávno vysadené, ako aj odrôd citlivých na chlad, je potrebné použiť špeciálne materiály. Na tieto účely je vhodná vrecovina alebo biele agrovlákno.
Je dôležité nepreháňať obaľovanie rastlín. V novembri sa neodporúča orezávať tuje, pretože to môže znížiť ich odolnosť voči mrazu. Tento postup je lepšie odložiť až na jar.
Pred začiatkom zimy je tiež potrebné zabezpečiť zavlažovanie a mulčovanie tují.
Príprava tují na zimu
Na ochranu tuje pred fyziologickým suchom, ktoré vedie k tmavnutiu rastliny, je potrebné pravidelne zalievať počas celého vegetačného obdobia, až do neskorej jesene. Polievanie by malo pokračovať až do dlhých a silných mrazov, aby nedošlo k zamrznutiu koreňov.
Aspoň raz týždenne zalievajte tuju hlboko, najmä v období bez dažďa. Nezabudnite ju tiež polievať v zime, ale iba počas odmäku.
Na prípravu tuje na zimu je potrebné aj mulčovanie. Po poslednej zálievke pred mrazom treba pôdu okolo rastlín zasypať prírodným, mierne okysľujúcim substrátom. Ako mulčovací materiál dobre poslúži borovicová kôra alebo piliny z ihličnatých stromov.
Mulčovacia vrstva by mala byť dostatočne hrubá, aby spoľahlivo chránila korene pred mrazom (asi 10 cm). Je dôležité neložiť mulč blízko k výhonkom rastliny, ale ponechať medzi nimi niekoľkocentimetrovú vzdialenosť.
Tento prístup zabráni strate vlhkosti a stmavnutiu ihličia v zime a tiež zabezpečí zdravý štart rastlín na jar.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!