Ako sa postarať o môj živý plot z tují? Toto sú najčastejšie príznaky problémov a metódy boja proti nim

Publikované: 5 septembra 2024Prečítané: 114Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Vo väčšine prípadov tuje ochorejú, pretože nie je o ne správne postarané. Najčastejším problémom je vlhkosť. Nedostatočný prístup k vode a zaplavenie koreňov sú najčastejšími príčinami problémov s pestovaním.

Aké choroby spôsobujú zmenu farby tuje?

Sfarbenie ihličia spôsobuje aj nadmerné hnojenie minerálnymi hnojivami. V zime to môže byť spôsobené cestnou soľou, ktorá sa dostáva ku koreňom.

Ak ihličie tuje zožltne , môže to byť príznak nedostatku horčíka. Dá sa to napraviť hnojením epsomskou soľou.

Ak tuja sčernie, nejde o chorobu, ale o nedostatok mangánu. Spôsobuje to príliš kyslá pôda. Proti tomuto nedostatku môžete bojovať vápnením pôdy.

Rozpoznanie symptómov

Kedykoľvek strom zmení farbu, záhradník by mal preskúmať príčiny. Ak tuja na jeseň vo vnútri zhnedne, ide o prirodzený proces. Potom zhodí staré ihličie.

Ak sú hnedé alebo žlté iba špičky výhonkov a na kmeni sa objavia biele škvrny alebo sa celý strom zdá suchý, príčinou je nesprávna starostlivosť alebo choroby.

Invázia škodcov

Hnedé špičky výhonkov môžu byť spôsobené napadnutím mečúňom, ktorý môže zničiť celú rastlinu. Občas sa na tujách objaví aj voška medonosná cyprusová.

Útok huby tuje

Plesňové ochorenia sa prejavujú zafarbením ihličia, ktoré veľmi zmäkne. Invázia začína na koncoch výhonkov a rýchlo sa šíri do kmeňa.

Ak je kmeň na spodnej strane belavý a škvrnitý, príčinou môže byť hniloba koreňov. Vyskytuje sa prenosom spór húb a obľubujú ho príliš vlhké, tienisté miesta.

Bojujte s chorobami tují

Ak boli choroby vašich tují spôsobené nesprávnou starostlivosťou, stále je možné strom zachrániť. Stačí zabezpečiť lepšie odvodnenie alebo častejšie zalievať. Vysaďte minerálne hnojivá a používajte organické hnojivá ako kompost alebo hnoj.

Ak je tuja napadnutá škodcami, odrežte všetky napadnuté časti.

V prípade napadnutia hubou záleží na tom, ako silne bol strom zasiahnutý. V prípade vážneho poškodenia a pokročilej hniloby koreňov zostáva jediná možnosť – strom života úplne vyčistiť a vymeniť zeminu.

V živom plote treba priľahlé, ešte zdravé stromy ošetriť fungicídmi. Len tak sa dá zabrániť ďalšiemu šíreniu choroby

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!