Z jarných potuliek prírodou si okrem krásnych zážitkov môžete priniesť aj veľkú nepríjemnosť v podobe kliešťa obyčajného. Neprepadajte panike a neburcujte hneď lekára na pohotovosti, väčšina kliešťov nie je infikovaná a odstránite ich bez problémov sami.

Reklamy

Nie je ale na škodu si niečo o kliešťoch zopakovať a pripraviť sa na ne. Číhajú naozaj všade, ale aj napriek tomu máte možnosti, ako minimalizovať nebezpečenstvo uhryznutia.

Výskyt kliešťov

Kliešť je roztoč vyskytujúci sa v našej prírode asi v sedemnástich druhoch, z toho je najčastejší kliešť obyčajný (Ixodes ricinus). Žije v trávnatých porastoch zmiešaných lesov, vyskytuje sa na lúkach, v záhradách aj mestských parkoch, takže priniesť si ho môžete prakticky z každej prechádzky.

Trávne porasty s výškou dvadsať centimetrov až jeden meter sú jeho najobľúbenejším domovom. Na stonkách tráv tam kliešť číha, až pôjde okolo správny hostiteľ, ktorého sa prichytí.

Kliešť dokáže sať jeden až dva týždne (hladovať môže aj rok) a za tú dobu zväčší svoju veľkosť až tristokrát. Svoje druhové latinské meno získal podobnosť so semenom ricínu (Ricinus), od ktorého je po nacicaní takmer na nerozoznanie.

Roztoče vybavila do života príroda naozaj prakticky: povrch tela chráni chitínový štít (pri samiciach kryje trup len čiastočne), preto je ťažké ho len tak rozmliaždiť. Špeciálne zmyslové orgány mu dajú vedieť, akonáhle sa blíži vhodný hostiteľ, na ktorom potom s pomocou tykadiel nájde najvhodnejšie miesto na sanie.

Ostré hryzadlá prerežú pokožku obete a sosák so spätnými háčikmi sa uchytí v rane. Čím dlhšie má kliešť možnosť sať, tým lepšie sa uchytí a je ťažšie ho odstrániť. Práve sliny kliešťa sú zdrojom nákazy dvoch nebezpečných chorôb, ktorými je lymská borelióza a kliešťová encefalitída.

Prevencia je na mieste

Proti všetkým štádiám kliešťa existuje celkom spoľahlivá prevencia:

  • nosiť svetlé oblečenie z hladkých materiálov znemožňujúcich uchytenie kliešťa
  • používať repelenty hlavne na nohy od kolien dole, postrek opakovať dvakrát častejšie, než je doba účinnosti stanovená pre iný hmyz
  • nesadať si nikde do trávy, neprechádzať sa po lúkach a porastoch (chodiť po cestách)
  • počas vychádzky sa niekoľkokrát prezrieť, či nelezie po odeve kliešť
  • chrániť pred kliešťami aj psy a mačky repelentmi pre zvieratá, prípadne obojky

Neodkladajte prehliadku

Hneď po návrate domov zložte vrchný odev a starostlivo ho prezrite a vyklepte. Potom nemenej starostlivo prezrite seba a deti. Kliešť vyhľadáva miesta s jemnou pokožkou – podkolenné jamky, podpazušie, triesla, miesta za ušami a nepohrdne ani intímnymi partiami. Deťom preberte starostlivo aj vlasy.

Ak ste nič nenašli, ešte nemáte vyhrané. Malinký kliešť sa môže zahryznúť až počas niekoľkých hodín, takže je na mieste prehliadku zopakovať ráno, nehanbite sa požiadať o pomoc členov rodiny na kontrolu miest, kam si nevidíte.

Ako odstrániť kliešťa?

Odstrániť kliešťa akejkoľvek veľkosti je potrebné bez dlhých odkladov. Zabudnite na predtým doporučované zakapávánie olejom – roztoč sa dusí a vyvráti tráviacu krv a sliny späť do rany, niekedy vyvrhne aj obsah čriev.

Majte po ruke dezinfekčný prostriedok s jódom, ktorým kliešťa pokvapkáme. Po chvíli s ním začnite jemne kývať do strán, skrutkovať nemusíte, nemá žiadny závit. Točením ho môžete pretrhnúť, ak sa tak stane, dezinfikujte miesto niekoľkokrát denne, hlavička sa odhojí.

Výhrou nad týmto škodcom môže byť aj domáci repelent

Uvarte si olej proti kliešťom

Postup jeho výroby je jednoduchý: do fľaše, najlepšie s rozprašovačom, nalejte trochu rastlinného alebo mandľového oleja, pridajte asi dvadsať kvapiek ružového olejčeka a jeden hrnček vody. Všetko pretrepte.

Vznikne zmes, ktorú potom môžete aplikovať na odhalené časti tela pred pobytom v miestach s výskytom kliešťov. Vyhnite sa nosu, ústam a očiam. Počet použití tejto protikliešťovej zbrane nie je obmedzený. Skúste takto ošetriť aj srsť vašich zvieracích maznáčikov.

Do boja s pomocou octu

Ocot je ďalším domácim zdrojom, vďaka ktorému kliešťom určite voňať nebudete. Stačí zmiešať dva diely vody s dielom jablčného octu. Nakoniec pridajte niekoľko kvapiek svojho obľúbeného oleja. Použitie je rovnaké ako u predchádzajúceho repelentu.

Exotický repelent

Odpudzovač kliešťov možno „uvariť“ aj z citrusov. Stačí zmiešať tri diely vriacej vody a potom pridať niekoľko olúpaných a nakrájaných citrusových plodov. Najvhodnejšie sú pomaranče, citróny, limetky alebo grapefruity.

Necháme variť po dobu jednej minúty a potom mierne varíme asi jednu hodinu. Citrusové plody vyberieme z vody a repelent je na svete.

Na kliešte s Pepermintom

Hocikto z nás má pepermint v obľube. U kliešťov je tomu ale naopak. Navyše príprava pepermintového repelentu nezaberie príliš času. Stačí zmiešať dva hrnčeky vody a asi dvadsať kvapiek pepermintového olejčeka.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!