Kalanchoe je veľmi obľúbený dekoratívny sukulent. Priťahuje fanúšikov vynikajúcim kvitnutím a jednoduchou starostlivosťou. No napriek malým potrebám sa často stáva, že rastlina z nejakého dôvodu nekvitne. 

Reklamy

Ak kalanchoe netvorí púčiky a vyzerá nezdravo, možno to vysvetliť jedným z niekoľkých dôvodov.

Nesprávne osvetlenie

Kalanchoe potrebuje jasné slnečné svetlo. Odporúčaná dĺžka svetelných hodín je 8-9. Viac nie je potrebné, inak bude proces tvorby púčikov narušený. Nemal by však dostávať menej hodín svetla.

V zime je slnka málo a dni sú príliš krátke. Keď sukulent nemá dostatok svetla, jeho výhonky sa začnú naťahovať a listy sa zmenšia.

V lete, najmä na južnom parapete, môže dostávať príliš veľa svetla a môže byť príliš silné a viesť k popáleniu listov.

V oboch prípadoch bude rastlina v strese, čo neprospieva kvitnutiu.

Nedostatok živín a nadmerné hnojenie

Aby Kalanchoe kvitla, potrebuje živiny. Ich nedostatok možno posúdiť zmenami vzhľadu – pomalý rast, menej nasýtená farba listov atď.

Hotové komplexné hnojivá pre sukulenty alebo kaktusy, ktoré je možné zakúpiť v každom kvetinárstve, pomôžu doplniť nedostatky užitočných prvkov.

Hnojenie aplikujeme na jar, v období aktívneho rastu. Toto by sa malo robiť každé dva týždne. V zime by mala kvetina odpočívať. Škodí aj prehnojenie, najmä v období vegetačného pokoja, ktoré zvyšuje zelenú hmotu a brzdí kvitnutie.

Nesprávne zavlažovanie

Buďte opatrní pri zalievaní tejto rastliny. Ako všetky sukulenty, aj Kalanchoe sa dlho zaobíde bez vody, ktorú hromadí vo svojich mäsitých listoch. Hlavnou vecou je zabrániť stagnácii vlhkosti v pôde, pretože to vedie k hnilobe koreňov.

Vtedy je rastlina v ohrození života a nebude ľahké ju zachrániť. Preto by ste mali zabezpečiť, aby v kvetináči bola drenážna vrstva. Pôda by mala byť ľahká a voľná.

V lete sa zalieva nie viac ako raz týždenne až po úplnom vyschnutí vrchnej vrstvy pôdy. V chladnom období sa zalievanie zníži na minimum. Pri polievaní sa vyhýbame zaplaveniu vrchnej časti rastliny, inak dôjde k hnilobe stonky.

Príznaky tohto stavu zahŕňajú vädnutie a padajúce listy. Rastlina postihnutá týmto stavom určite nekvitne.

Teplota

Táto kultúra netoleruje vysoké teploty. Optimálna teplota pre ňu v lete je 20-25 stupňov. Pri pravidelnej zálievke znesie o niečo vyššie teploty. Od októbra do februára stačí teplota 15-18°C. Počas obdobia odpočinku sa teplota zníži na 12–15 °C. Nemala by však klesnúť pod 10°C. Potom sukulent ochorie z podchladenia.

Držíme ho čo najďalej od vykurovacích zariadení. V lete môže zostať na balkóne alebo terase, ak nie je prievan.

Vlhkosť vzduchu

Kalanchoe nemá rád vysokú vlhkosť, sukulenty na to nie sú prispôsobené. Nadmerná vlhkosť vedie k rozvoju hubových chorôb. Najčastejšími chorobami sú múčnatka a sivá hniloba.

Žiadna doba odpočinku

Ďalšou závažnou chybou pri chove Kalanchoe je neposkytnutie podmienok pre vstup do obdobia odpočinku. Po odkvitnutí mu doprajte čas na oddych a načerpanie síl do nového vegetačného obdobia.

Následne odstránime všetky odkvitnuté kvety a rastlinu ostriháme. Potom ho umiestnime na chladné miesto asi na mesiac. Tento prístup mu umožní akumulovať energiu. Ak sa tak nestane, nedôjde k opätovnému kvitnutiu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!