Ako pripraviť záhony, do ktorých plánujeme na zimu nasadiť cesnak? Tieto tri zlepšováky takmer nikto nepozná!

Publikované: 15 septembra 2024Prečítané: 145Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Starostlivá príprava záhonu pre zimný cesnak je kľúčom k úspešnej úrode. Pozornosťou na všetky aspekty prípravy vytvoríte optimálne podmienky pre rast, ktorý v konečnom dôsledku povedie k zdravým veľkým hlávkam.

Nezabudnite, že investovanie času a úsilia sa v budúcej sezóne určite oplatí! V tomto článku vám povieme, ako pripraviť záhon pre zimný cesnak na niekoľko spôsobov a odporučíme vám sprievodné rastliny, zelené hnojenie a krycie plodiny.

Zimný cesnak je jednou z najobľúbenejších plodín medzi záhradkármi všetkých čias a jeho úspešné pestovanie do značnej miery závisí od správnej prípravy záhona.

Cesnak je mimoriadne užitočná, cenná a drahá plodina, neodpúšťa neopatrné zaobchádzanie, ktoré je už dlho známe.

Cesnak sa pestuje tisíce rokov v mnohých častiach sveta a dnes je lídrom v priemyselnej výrobe cesnaku Čína. Rozdiel medzi dovezeným cesnakom a cesnakom vypestovaným vo vlastnej záhrade je ťažké prehliadnuť. Poďme sa teda naučiť malé triky, ako zasadiť zimný cesnak na jeseň.

Mimochodom, vedeli ste, že egyptských robotníkov stavajúcich pyramídy každý deň kŕmili cesnakom, aby im dodal silu?

A hoci nepotrebujeme stavať pyramídy, pestovanie vlastného cesnaku má objektívne výhody: bezpečné a zdravé jedlo, šetrenie peňazí, prirodzená ochrana proti škodcom a napokon jednoduchá starostlivosť, ak je správne pripravený na zimovanie.

Na získanie najväčších strúčikov je zvykom vysádzať cesnak na jeseň. Korene cesnaku sa vyvinú na jeseň a v zime - skôr, ako zem zamrzne, a skoro na jar rastliny vytvoria listy a prvú úrodu možno zbierať už v júli.

Účel výsadby zimného cesnaku na jeseň je nasledujúci. Rastline musíte dať dostatočne dlhý čas, kým pôda zamrzne, aby si vytvorila dobré korene, ale nie dosť času na to, aby si vytvorila rastovú špičku, kým nastanú mínusové teploty.

Na základe týchto úvah vypočítate čas výsadby s prihliadnutím na poveternostné podmienky sezóny. Ak je jeseň príliš teplá, je lepšie počkať. Ak je to možné, treba vynechať aj obdobie dažďov (riziko hniloby je vysoké).

Zimný cesnak možno vysádzať do novembra, ale záhradkári si najčastejšie vyberajú polovicu až koniec októbra.

Ako pripraviť záhon na výsadbu zimného cesnaku

V ideálnom prípade by ste mali začať s prípravou záhonu vopred, vybrať si oblasť, kde sa tento rok nepestovali žiadne iné cibuľovité rastliny a zariadiť vhodné miesto pre seba aj pre cesnak.

Cesnak miluje úrodnú, dobre priepustnú pôdu s pH 6,5 až 7. Ihneď vytvorte vyvýšené záhony vysoké 30 cm, do vrchnej vrstvy (15 cm) pridajte odležaný hnoj, kostnú alebo rybiu múčku a komplexné hnojivá, zalejte do hĺbky a prikryte vrstva mulča zhruba na 5 cm.

Vyhnite sa chôdzi po vyvýšenom záhone po obrábaní pôdy, aby nedošlo k zhutneniu pôdy a strate jej drenážnych vlastností.

Vyvýšené záhony dokážu zdvojnásobiť produkciu zeleniny v porovnaní s bežnými záhonmi. Je to spôsobené niekoľkými faktormi: menšie zhutnenie pôdy, bližšie umiestnenie rastlín a priaznivé prostredie. Pôda vo vyvýšenom záhone je kyprá, čo podporuje dobrý rast koreňov.

Namiesto neustáleho boja s hlinitou, piesočnatou, veľmi kyslou či zásaditou pôdou stačí urobiť úrodnú vrchnú vrstvu.

Navyše, vyvýšené záhony sa dajú ľahko postaviť na úroveň, ktorá robí záhradkárčenie radosťou a nie bolesťou v krku (alebo chrbte).

Skúste zasiať plodinu na zelené hnojenie

Kto chce strácať čas zbytočným odstraňovaním buriny?

Horčica pred výsadbou zimného cesnaku je skvelá voľba! Výsevom horčice na záhony sa po 2 týždňoch dočkáte skutočnej zelenej vrstvy takmer bez buriny. Horčica rastie tak rýchlo, že nenecháva žiadnu šancu pre konkurenčné buriny.

Klíčenie semien horčice prebieha rýchlo.

Semená jednoducho rozsypte do prekyprenej pôdy a potom uhlaďte zadnou stranou hrablí. Preriedením sadeníc na dĺžku dlane zožnete úrodu zeleniny bohatej na vitamíny s jemnejšou chuťou ako v lete.

Horčičné zelené hnojenie nemá problémy so slabými mrazmi, no teploty pod -7 °C sú už smrteľné. Predtým, ako sa to stane, pokoste zeleň a zapracujte rozdrvené korene a vrcholy do pôdy pomocou kultivátora. Keď sa rozkladajú, potláčajú háďatká a niektoré bežné rastlinné patogény.

Či už horčicu ako kryciu plodinu používate alebo nie, záhon na výsadbu zimného cesnaku by ste si mali pripraviť aspoň týždeň vopred, aby sa pôda usadila.

2 plodiny na jednom záhone

Ak chcete optimalizovať priestor na vašom záhone, použite spoločnú výsadbu.

Pri výbere sprievodných rastlín pre cesnak však existuje jeden komplikujúci faktor - zimný cesnak sa pestuje od jesene do polovice leta a väčšina zeleniny sa vysádza na jar. Kvôli tejto medzere v kalendári si spoločná výsadba vyžaduje predbežné plánovanie.

Cesnak s jahodami

V jednej štúdii vedci porovnávali účinky rôznych zelených susedov na roztočníka jahodového. Do úvahy prichádzali plodiny ako cesnak, koriander, fenikel, oregano a voňavý majorán. V dôsledku toho sa cesnak stal lídrom hodnotenia.

Keď boli medzi radmi jahôd umiestnené husté dvojité rady cesnaku, počet roztočníkov sa znížil o 44 až 65 percent. Možno má pre vás zmysel vyskúšať túto metódu, najmä ak už jahody rastú na vyvýšenom záhone.

Nie je teda potrebné vytvárať nové miesto pre cesnak a mulčovanie slamou na zimu je pre obe plodiny rovnaké.

Cesnak s kapustou

Cesnak je známy tým, že „oživuje“ prospešné pôdne mikróby špeciálnymi látkami, ktoré sa uvoľňujú cez korene. Uvedená kvalita je užitočná pre kapustu pestovanú prostredníctvom sadeníc.

Cesnakový zápach navyše odpudzuje molice kapustové, ktoré kladú vajíčka na listy, kde potom húsenice spôsobujú škody na úrode.

Po určení, kde na jar zasadíte sadenice kapusty, na jeseň vysaďte riadky cesnaku s medzerou 1 meter medzi budúcou líniou kapusty a označte.

Cesnak a ovos

Keď sa vrátime k téme krycích plodín, spomeňme ovos nenáročný na starostlivosť.

Pri použití ako jesenná krycia plodina sa ovos seje súčasne s cesnakom. Rastlina narastlie skôr, než odumrie chladom a vytvorí  prirodzený mulč, ktorý rozkladom obohacuje pôdu o dusík. Korene ovsa navyše zabraňujú erózii pôdy.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!