V záplave supermarketovej zeleniny je isté, že vždy zoženieme práve to, čo potrebujeme. Stále viac ľudí ale znova dáva prednosť vlastným paradajkám, ktoré dozrievajú až do posledného dňa na kríku alebo na strome pod slnečnými lúčmi.

Reklamy

Paradajky sú zelenina, aj keď sa mnohí mylne domnievajú, že ide o ovocie. Túto domnienku možno spôsobuje fakt, že rastú na kríkoch, a nie priamo pri zemi, ako napríklad reďkovky či uhorky.

Táto otázka je ale podružná vo chvíli, keď sa budeme snažiť zaistiť si na leto tú najlepšiu a najbohatšiu úrodu paradajok, ktorú môžeme žať v priebehu celých prázdnin, a dokonca ešte dlhšie.

Postarajme sa im o podmienky

Paradajky, ako každé rastliny, potrebujú pre svoj rast, kvitnutie a dovedenie plodov na plnú zrelosť ideálne podmienky. Je preto dobré vedieť, čím im máme v ktorej fáze rastu prilepšiť, aby sme spoločne s prírodou dosiahli tie najlepšie výsledky.

Najprv si treba uvedomiť, že ide o rastliny skutočne veľmi náročné na dostatok živín v pôde a ich pomer.

Preto je iste ideálne, keď záhradkár dobre pozná výživové pomery na svojej vlastnej záhrade, aby sa im mohol prispôsobiť pri následnom prihnojovaní.

Ide hlavne o dusík, draslík a fosfor, pričom každý z týchto prvkov je najužitočnejší v inej vegetačnej fáze rastliny.

Dusík ako základ - kompost dobre poslúži

Po zasadení potrebujeme, aby rastlinka v prvej fáze zosilnela a mala tak neskôr dostatok sily na ďalší rast, kvet a tvorbu plodov.

K tomu jej pomôže dusík, ktorý do pôdy vpravíme buď ešte pred výsadbou v podobe kompostu, alebo ho dodáme neskôr, pretože jeho nedostatok by mohol viesť k žltnutiu listov.

Akonáhle teda spozorujete prvé varovné príznaky zmeny farby, je treba urýchlene zasiahnuť.

Zakopte do pôdy banánovej šupky

Ďalším prvkom, ktorý budú paradajky nevyhnutne potrebovať, je fosfor. Ten podporuje rastliny hlavne vo fáze nasadzovania kvetov, pri samotnom kvitnutí a tvorbe plodov.

Bez kvetov sa plodov skrátka nedočkáme. Ako dostať do pôdy dostatok fosforu?

Môžeme ho samozrejme kúpiť v obchode ako špeciálne hnojivo, ale milovníci banánov si môžu takúto investíciu ušetriť. Bude totiž stačiť, keď banánové šupky rozdrvia a vpravia do zeme v blízkosti paradajok.

Ak dávate šupky na kompost, máte ešte o starosť menej. Pri hnojení pozemku pred výsadbou tak zaistíte paradajkám aj tento dôležitý prvok.

Posypte zeminu popolom

Rastliny sú silné, krásne a bohato kvitnú, a teraz chceme, aby na nich tiež dozreli veľké a vynikajúce plody.

Na to bude potrebný dostatok ďalšieho prvku, ktorým je draslík. Do pôdy ho dodáme napríklad v podobe popola z drevených brikiet, ktorý sme si schovali zo zimného obdobia.

Aj paradajky si dajú kávu

Ideálnym trikom, ktorý zaistí paradajkám všetky potrebné prvky naraz, je zhromažďovanie kávovej usadeniny, ktorú posypeme zeminu okolo paradajok dvakrát počas vegetácie.

Do pôdy tak s každou zálievkou vpravíme ďalšiu dávku dusíka, fosforu aj draslíka.

Kávovú usadeninu, rovnako ako banánové šupky alebo popol z drevených brikiet, môžeme samozrejme dávať aj na kompost. Ako je zrejmé, získame tak skutočne ideálne komplexné hnojivo, ktoré pripraví ešte pred výsadbou paradajkám tie najlepšie podmienky.

Príprava sa vám vráti v dobrých paradajkách

A ešte jedna rada na záver: než pôjdete vysádzať paradajky na záhon, neľutujte prácu a zrýľujte ho skutočne do hĺbky. Dôkladná príprava pozemku sa oplatí.

Posledné pravidlo potom hovorí, že pred zmrznutými, teda pred polovicou mája, paradajky na záhon rozhodne nepatria.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!