Jarné záhradné práce sú ešte pred nami, čo však neznamená, že musíme čakať na teplejšie počasie. Príprava pôdy pre sadenice a plánovanie výsadby sú kľúčom k úspechu, alebo skôr k bujnej a bohatej úrode.

Reklamy

Ak sa pýtate, kedy a ako zasadiť cesnak, musíte si zapamätať niekoľko dôležitých pravidiel. Vďaka nim budú cibuľky cesnaku obrovské a chutné.

Naše záhony si len ťažko vieme predstaviť bez cesnaku, ktorý je po cibuli najzákladnejšou zeleninou užitočnou v kuchyni.

Zasadené strúčiky cesnaku budú nielen chutnou pochúťkou, ale pomôžu aj iným rastlinám rásť a dokonca ich ochránia pred inváziou škodcov či chorôb.

Ako pestovať cesnak v záhrade? Zapamätajte si týchto 5 pravidiel a nikdy nebudete sklamaní, pretože výnosy budú obrovské.

Ako vypestovať veľké hlávky cesnaku?

Predtým, ako sa s radosťou pustíte do práce, určite venujte pozornosť tomu, ako pripraviť strúčiky cesnaku na sadenie. Táto fáza je mimoriadne dôležitá, pretože zaručuje veľké cibule cesnaku.

Dôležitá je aj rozmanitosť cesnaku a záhradkári milujú cesnak obyčajný, sloní a cibuľovitý. Najlepšie je zasadiť najväčšie strúčiky cesnaku, pretože nám poskytnú najlepšiu a najpôsobivejšiu úrodu.

Základom je cesnak pred výsadbou nešúpať a zachovať jeho tvrdú stonku.

Až teraz môžete pripraviť záhon na výsadbu cesnaku a najlepšie je to urobiť v párnych radoch. Na označenie vhodných a jasných vzdialeností pri výsadbe cesnaku bude užitočný nielen povraz, ale aj kolíky.

Najlepšie je rozložiť ich asi 30 cm od seba, no znamená to, že si do nich môžete zasadiť cesnak hneď? Skôr ako strúčiky cesnaku uchopíte, koliíku a urobte nim do zeme diery asi 3 cm hlboké a 10 cm od seba.

Kedy a ako sa pestuje cesnak?

Najlepší čas na výsadbu cesnaku je jar, respektíve prelom marca a apríla. To však neznamená, že cesnak nemôžeme sadiť aj na jeseň. Vtedy by bol ideálny termín koniec októbra a začiatok novembra.

Jarné sadenice vopred pripraveného cesnaku sú jednoduché a do pripravených otvorov stačí vložiť jeden strúčik zeleniny. Pri výsadbe cesnaku nezabudnite umiestniť tvrdú stonku do zeme , pretože tam sa vyvinú korene.

Takto zasadený cesnak porastie zdravo a úrodu môžete očakávať na vrchole sezóny . To však neznamená, že vaša zodpovednosť za starostlivosť oň končí.

Nezabudnite vytrhnúť burinu okolo vysadeného cesnaku a opatrne uvoľniť pôdu. Ak nemáte čas, zasaďte cesnak pod mulčovaciu fóliu . Vďaka nemu sa nám cesnak nezaburiní a zároveň mu poskytnete teplý základ na rast.

Najväčšou hrozbou pre strúčiky cesnaku je vlhkosť , ktorá môže dokonca viesť k hnilobe rastliny, preto je lepšie vynechať jeho výdatnú zálievku. Prvé veľké cibuľky cesnaku sa objavia asi 4 mesiace po vysadení a svedčia o tom zvädnuté listy cesnaku.

Potom zeleninu len jemne vytiahnite zo zeme a sušte ju aspoň desať dní na vetranom mieste. Teraz si budete vždy pamätať, ako správne zasadiť cesnak.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!