Ako ochrániť moje paradajky pred praskaním? Hlavne teraz, v auguste, je toto vážny problém

Publikované: 23 augusta 2024Prečítané: 232Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

August je mesiac, kedy sa pestovanie paradajok stáva obzvlášť náročným a problém s praskaním plodov často zmarí všetko úsilie.

Tomuto nežiaducemu javu prispieva najmä nepravidelná zálievka, kolísanie teplôt a nedostatočné hnojenie. Tu je niekoľko osvedčených spôsobov, ako ochrániť úrodu augustových paradajok pred poškodením.

Prečo paradajky pukajú?

Praskanie paradajok v auguste je pravidelným problémom, ktorý výrazne znižuje kvalitu úrody. Najčastejšou príčinou prasklín je nedostatočné zalievanie.

Keď sú paradajky vystavené dlhodobému suchu a potom zrazu dostanú veľké množstvo vody, ovocie začne rýchlo rásť. Šupka paradajky, ktorá nedokáže držať krok s expanziou, praskne pod náhle zvýšeným vnútorným objemom.

Aby sme sa tomuto problému vyhli, je potrebné zabezpečiť stálu vlhkosť pôdy, čo dosiahneme pravidelnou zálievkou (2-3x týždenne) a mulčovaním okolia rastlín.

Ďalším faktorom, ktorý prispieva k praskaniu paradajok, je nesprávne hnojenie. K príliš rýchlemu rastu prispieva nadmerné hnojenie dusíkom, čo spolu s nerovnomernou zálievkou zvyšuje riziko praskania plodov.

V neskorších štádiách vývoja paradajok treba dusík znížiť a nahradiť hnojivami bohatými na draslík, fosfor a vápnik. ktoré podporujú rovnomerný vývoj plodov a posilňujú štruktúru plodov.

Výkyvy teplôt v auguste, najmä medzi dňom a nocou, môžu tiež viesť k praskaniu paradajok. Náhle zmeny spôsobujú rastline stres, ktorý ovplyvňuje rýchlosť rastu plodov.

Ak teplota v noci výrazne klesne a potom cez deň prudko stúpne, plody môžu nerovnomerne napučiavať, čím sa zvyšuje riziko poškodenia. Z tohto dôvodu sa odporúča zvoliť pestovanie vo fóliovom tuneli, kde možno lepšie kontrolovať podmienky prostredia.

Ako chrániť paradajky pred praskaním?

Kľúčom k ochrane paradajok pred praskaním je pravidelná a dôsledná zálievka. Paradajky je najlepšie zalievať menším množstvom vody (asi 10-15 litrov na meter štvorcový), ale častejšie, čím sa udržiava stála pôdna vlhkosť.

Ak je pôda už suchá, treba sa vyhnúť náhlemu a výdatnému zalievaniu. Postupné zvyšovanie pôdnej vlhkosti je najlepší spôsob, ako zabezpečiť rovnomerný vývoj plodov.

V prípade pestovania v interiéri, napríklad v polytuneli alebo skleníku, je veľmi dôležité udržiavať stálu vlhkosť. Udržujte vlhkosť okolo 65%. Náhle kolísanie vlhkosti vedie k stresu rastlín, čo sa prejavuje praskaním plodov.

K stabilnej pôdnej vlhkosti pomáha aj mulčovanie pôdy pod paradajkami, napríklad slamou alebo trávou, čo je dôležité najmä počas teplého počasia. Mulčovanie nielen znižuje odparovanie vody z pôdy, ale zabraňuje aj prehrievaniu koreňov a znižuje riziko hubových ochorení.

Pozornosť treba venovať aj nasledujúcim technikám rezania rastlín. Pravidelným odstraňovaním spodných listov a prebytočných bočných výhonkov sa zlepšuje vetranie kríkov, čím sa znižuje rozvoj hubových chorôb, plody sú menej náchylné na praskanie.

Udržiavanie rovnováhy medzi listami a plodmi je kľúčom k zdravému rastu paradajok. Nezabudnite, že by ste mali zabezpečiť aj správne odvodnenie záhonov. Tým sa zabráni hromadeniu vody po dažďoch, čo vedie k náhlemu zvýšeniu vlhkosti a následnému praskaniu plodov.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!