Ako dosiahnuť, aby vaša malá záhrada bol na pohľad väčšia a priestrannejšia? Prezradíme vám perfektné tipy

Published On: 8 marca 2023Views: 59206,8 min readTags: , , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

V posledných dňoch nám čoraz častejšie svieti slniečko a jeho teplé lúče nás nútia opäť myslieť na útulné hodiny strávené vonku.

Po dlhej, chladnej a nepríjemnej zime všetci túžia po čerstvom vzduchu a bližšie k prírode. 

Aj keď má väčšina z nás malý dvorček, nemali by ste kvôli tomu vešať hlavu. Na obmedzenej ploche by mohla vzniknúť aj malá zelená oáza.

Chcete mať pekné útočisko, kde môžete v lete a na jeseň stráviť príjemné hodiny vo dvojici alebo s blízkymi priateľmi a rodinou?

Dnes sme pre vás vybrali vynikajúce dizajnérske nápady pre malý dvorček. So správnym vonkajším nábytkom, vhodným osvetlením a štýlovými doplnkami do exteriéru, môžete využiť malý priestor za domom.

Ak sme už váš záujem podnietili, môžete vyskúšať nasledujúce jednoduché triky a zlepšiť tak svoju záhradu.

Malé záhradné posedenie

Na vytvorenie príjemného vonkajšieho stolovania a posedenia nepotrebujete veľkú záhradu. Na malej záhrade môžete svoj vonkajší stôl a stoličky umiestniť priamo ku plotu alebo na stenu. Vaše súkromie je teda dobre chránené pred zvedavými pohľadmi.

Umiestnite stoličky tak, aby ste sa pri sedení nevideli stenu, ale aby ste si mohli vychutnať výhľad na celý dvor. Vďaka tomu máte pocit, že máte vonku viac miesta. 

Krásne kvitnúce rastliny v kvetináči a vonkajší koberec dodávajú vonkajšiemu posedeniu extra pohodlie. Tu sa môžete cítiť ako v interiéri a zároveň cítiť krásnu prírodu všade naokolo.

Multifunkčný nábytok je najlepším riešením pre malé záhradky

Rozhodnite sa pre multifunkčný nábytok, ak máte malú záhradu. Tie vám môžu pomôcť maximalizovať každý centimeter vonkajšej plochy za domom.

Napríklad pohodlné lavičkové sedadlo v tvare písmena L môže poskytnúť človeku dobrú príležitosť na popoludňajší spánok. Zároveň je to dobré miesto na sedenie pre niekoľko ľudí. 

Praktické záhradné taburetky navyše slúžia ako príručné stolíky na umiestnenie nápojov alebo ako doplnkové sedenie pri stretnutí s priateľmi.

Neinvestujte do drahého nábytku, ale do nábytku, ktorý kombinuje niekoľko funkcií. Týmto spôsobom ušetríte na malej záhrade viac miesta, ktoré môžete lepšie využiť na iné účely.

Kusy nábytku s tenkými rámami a štíhlym dizajnom navyše na priestor pôsobia tak, že vonkajší priestor na posedenie pôsobí priestrannejšie.

Kompaktné sady sa skvele hodia do záhradného kútika alebo na verandu. Okrem toho môžu vstavané lavičky slúžiť viacerým funkciám tým, že poskytujú sedenie a úložný priestor súčasne. 

Nezabudnite, že v lete slnko intenzívne svieti celé hodiny. Zaistite, aby ste mali vonku dostatok tieňa.

Doprajte si krásny výhľad na celý dvor

Pri návrhu posedenia v malej záhrade treba myslieť aj na výhľad. Bohužiaľ, tento aspekt je často zanedbávaný alebo podceňovaný.

Umiestnenie posedenia vedľa domu nie je vždy najlepšou voľbou. V takom prípade môže časť vášho domu alebo vegetácie zakrývať najlepší výhľad na váš dvor.

Namiesto toho nastavte miesta na sedenie tak, aby poskytovali jasný výhľad na celú vonkajšiu plochu. Perspektíva nesmie byť narušená. Voľný výhľad pomáha, aby sa vaša malá záhrada zdala väčšia.

Nechajte sa malý dvorček ponoriť do bujnej zelene!

Čo pre vás znamená tráviť pekný a útulný čas vonku? Pre nás to znamená, že si svoje útočisko vonku užijete naplno a necháte svoje myšlienky voľne plynúť.

Trávte čo najmenej času úlohami, ako je polievanie a vytrhávanie buriny.

Radšej sa spoliehajte na ľahko udržiavateľné rastliny v jednoduchých nádobách, aby sa dali v prípade potreby ľahko premiestniť.

Ak chcete chrániť svoje súkromie vonku, vyberte si rastliny vysoké najmenej šesť metrov a umiestnite ich tak, aby bránili vo výhľade na susedný dom alebo ulicu.

Dekorácie pre malé záhradky

Začneme najdôležitejšou vecou pri zdobení malých plôch: vyberte si farebnú paletu, vďaka ktorej bude váš dvor upokojujúci. 

Jemné a neutrálne farby vám napríklad pomôžu neprepchať obmedzenú vonkajšiu plochu za domom. Preto redukujte svoju vonkajšiu výzdobu a rastliny v kvetináčoch na niekoľko farieb. 

Príliš veľa akcentov a rôznych druhov rastlín môže spôsobiť, že malý priestor bude pôsobiť neusporiadane, takže sa držte iba niekoľkých preferovaných odtieňov.

Ak máte dostatok priestoru vonku, môžete si dopriať aj pútač očí. Zaujímavý architektonický detail, ako napríklad mreža, altánok alebo socha, môže pomôcť odpútať pozornosť na malé rozmery záhradky. 

Umiestnite ich na koniec pozemku alebo blízko vchodu a vytvorte skutočný pútač pozornosti.

Vhodné osvetlenie na malom záhrade

Vonkajšie osvetlenie  hrá veľkú úlohu v tom, ako sa cítite. Mali by ste sa preto spoľahnúť na osvetlenie, ktoré poskytuje požadovanú náladu a potrebné množstvo svetla. 

Nie je to absolútne nevyhnutné investovať do drahého vonkajšieho osvetlenia.

Vonkajšie posedenie môžete tiež osvetliť sviečkami, lampiónmi, rozprávkovými svetlami alebo solárnymi lampami.

Napríklad svetlá môžu byť zavesené na mriežke alebo inštalované okolo terasy. Takže nezaberajú veľa miesta, čo je na malej záhrade rozhodujúce.

Upokojujúce zvuky na záhrade vytvárajú uvoľnenú atmosféru

Nemáte dostatok miesta alebo rozpočet na vytvorenie jazierka na záhrade? Existujú zaujímavé moderné alternatívy. 

Vonkajší priestor môžete napríklad okoreniť stolovou fontánou. Je to nielen skvelá vonkajšia dekorácia, ale prináša vám potešenie zo zvuku a pohybu. Vonku môžete hodiny počuť slabé žblnkotanie vody.

Prípadne môžete na záhradu priniesť upokojujúce zvuky pomocou vonkajšieho zvukového systému. Je to ďalší skvelý spôsob, ako počúvať krásnu hudbu vonku a vychutnať si plnú relaxáciu.

Všetky nasledujúce nápady sú uvedené pre malé záhrady majú za cieľ pomôcť vám premeniť dostupný vonkajší priestor za domom na príťažlivú a veľmi útulnú relaxačnú zónu. Prajeme vám veľa úspechov a pekné hodiny vonku!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com

Zdieľať článok na socialných sieťach