Ako bez zbytkov spracovať veľkonočnú spotrebu vajec? Žĺtka, bielka, škrupinky aj blanky – neostane ani smietka!

Veľká noc, to je vaječný armagedon. Ak máte doma šikovného koledníka, určite ste na neho pyšný. Čo ale s armádou vykoledovaných vajec?

Reklamy

A decilitre vaječného materiálu po vyfukávacej šichte? V našom zásobníku tipov nájdete využitie pre vajcia od škrupiny po žĺtok.

Štradujú si to vaše ratolesti do školy s vyfúknutými vajcami do školy a vy teraz pozeráte na tú inváziu bielkov a žĺtkov v chladničke? Všetko spotrebujete, nebojte.

Celé vajcia vmiešajte do cesta na buchtu, koláč, plnku či mazanec. Obaľte v nich chleba na francúzske toasty alebo si vyčarujte šup šup večeru známu ako „chlieb vo vajíčku“.

Miešané vajcia, vajcia do skla alebo hemendex na raňajky asi neurazí nikoho okrem vegánov. A nad miešanou úpravou bielkov si bude pomľaskávať aj váš pes alebo mačka.

Surové vajíčka a krása

Netúžite vystáť pri sporáku jamu? Nesebecky pomyslite na seba – doprajte si skrášľovaciu kúru. Surové vajcia naneste na navlhčené vlasy (môžete pridať trochu olivového oleja) a nechajte 20 minút pôsobiť.

Potom opláchnite studenou vodou a šampónom. Tiež pleť sa po vajciach krásne preberie. Existujú žĺtkové a bielkové masky, stačí len trochu prečesať internet.

Vaječný bielok tiež dokáže rozžiariť kožené výrobky – rozotrite bielok pomocou handričky na kožu a čistou (vlhkou) handričkou plochu dočistite. Bielok zastane aj lepidlo, keď ste práve na dovolenke.

Udrží pri sebe ale len ľahké predmety. Neočakávaný efekt má blanka medzi bielkom a škrupinou. Zmierni bolestivé prejavy pri popálení či porezaní.

Varené vajíčka

Vidíte po Veľkonočnom pondelku vajcia všade a bohužiaľ vás neklame zrak ani unavená myseľ? Narobme z nich hody!

Choďte do škótskych vajec, vaječné nátierky, plnených vajec, ázijské polievky s vajcom, sekané, španielsky tapas, sekané, vaječné krokety, rolády alebo si vajcia nakrájajte len tak na chleba s maslom.

Vajcia natvrdo vydržia po včasnom uložení do chladu maximálne týždeň. Pred konzumáciou ich ale poriadne prezrite a ovoňajte.

Priniesol váš koledník domov umelecký poklad, ktorý by bolo hanba olúpať a vtlačiť do úst? Ponechajte si ho do najbližšej Veľkej noci pre parádu.

Nebojte, neknokautuje vás puch po vybalení z krabice … ak necháte vajíčko niekoľko mesiacov dobre vyschnúť na vzduchu. Obsah sa scvrkne a vajíčko bude chrastit.

Mohlo by vás zaujímať:

Z tejto „rumba gule“ budú určite nadšené aj vaše deti. Pre hudobné účely ale odporúčame použiť menej okrasné vajíčko. Batoľatá radi pokorujú hranicu doletu. A vykoledované vajcia spestria všedné dopoludnia s deťmi. Naučia sa s nimi poznávať farby, zasmejú sa šišatému kotúľaniu alebo sa vžijú do Indiana Jonesa pri hľadaní schovaných vajíčok. Máte vajec plné okuliare a potrebujete si prečistiť výhľad? Darujte ich. Seniori pohybujúcí sa na hranici chudoby či ľudia bez domova je určite ocenia.

Aká škoda by ich bolo v komunálnom odpade! pretože:

  • Obohatí hlinu o vápnik, takže vám paradajky nebudú toľko hniť (nadrtené nasypte na dno kvetináča)
  • Postraší svojimi špicatými hranami slimáky
  • Pomleté ​​a sterilizované dodajú sliepkam vápnik
  • Vytvoria rozkošný kvetináč pre čerstvo zasadené semienko
  • „Naočkuje“ váš kompost vápnikom (škrupiny rozdrvte nadorbno)
  • Namleté a sterilizované pomôžu zastaviť hnačkové ochorenia u vášho chlpáča
  • Pohnojí vaše záhony
  • Nakopnú vápnik vo vašom tele (škrupiny sterilizujte, nechajte uschnúť, nameľte na prášok a dávkujte podľa odporúčania lekára)
  • Z nich povstanú kriedy pre deti (zmiešajte 5 až 8 rozomletých škrupín, lyžičku horúcej vody, lyžičku múky a prípadne potravinárske farbivo)
  • S nimi okrášlite nielen kvetináče (nahrubo nadrtené farebné škrupiny upevníte napr. lepiacou pištoľou)
  • Posilnia nechty (namleté vmiešajte do laku na nechty), zmiernia vrásky (namleté a zmiešané s vodou dajte do formičiek na ľad a kockou prechádzajte po tvári)
  • Zabránia šednutiu bieleho prádla (vložte do práčky mušelínový sáčok s roztrúsenými škrupinkami a dvoma plátkami citróna)
  • Doplní vtákom vápnik (škrupiny sterilizujte, pomeľte a nasypte trochu do kŕmidla)
  • Znížia horkosť kávy, pokiaľ v nej sterilizované škrupiny povaríte

Viac o tom, ako vám môžu škrupiny pomôcť vo vašej domácnosti alebo záhradke nájdete tu!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi!

Go to Top