Aké hnojivo použiť na paradajky v júli? Všetky prírodné dopingy, ktoré vám pomôžu dosiahnuť nezabudnuteľnú úrodu

Publikované: 9 júla 2024Prečítané: 179Značky: , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

V júli paradajky bujne rastú, kvitnú a prinášajú plody. Ide o mimoriadne dôležitý mesiac pri pestovaní, preto si od nás vyžaduje osobitnú starostlivosť o rastliny.

Vďaka správnej starostlivosti, najmä pravidelnému prihnojovaniu a polievaniu kríkov, sa už čoskoro budeme môcť tešiť zo zdravých, zrelých plodín.

Ako prihnojiť paradajky v júli, aby ste im dodali všetky potrebné živiny? Ako často by ste ich mali zalievať?

Ako často zalievať paradajky v júli?

Júl je obdobím, kedy sa paradajky intenzívne rozvíjajú. Na rýchlo rastúcich kríkoch väčšinou môžeme vidieť prvé zelené plody a množstvo kvetov, ktoré sú prísľubom úspešnej úrody.

Aby sme si ich však užili, nemôžeme sedieť na zadku a čakať na zrelú úrodu. V júli si paradajky vyžadujú osobitnú starostlivosť, ktorá zahŕňa pravidelné zavlažovanie.

Najmä keď sú teploty vysoké a rastliny sú dlhodobo vystavené páliacemu slnku.

Ako často zalievať paradajky v júli? Ovocné kríky musíme zavlažovať každé 2-3 dni, ak je teplota na leto mierna. V prípade horúceho počasia musíme zvýšiť frekvenciu zálievky.

V obzvlášť horúcich dňoch zalievajte paradajky aj každý deň, ráno alebo neskoro popoludní. Nemali by sme to robiť v najteplejšom čase dňa, pretože časť vody sa vyparí a nedostane sa k rastlinám. Polievajme ich tak, aby sme im nezmáčali výhonky či listy.

Na zalievanie paradajok je najlepšie použiť mäkkú vodu, teda stojatú vodu z vodovodu alebo dažďovú vodu zachytenú na pozemku. Zároveň si musíme uvedomiť, že pre bohaté plodenie potrebujú paradajky nielen vodu, ale aj živiny a mikroelementy.

Zálievku je dobré skombinovať s primeraným prihnojovaním, pretože z potrebných látok rastliny najrýchlejšie vyťažia, keď sú rozpustené vo vode.

Ako hnojiť paradajky v júli?

Paradajky sú považované za nenásytné rastliny, ktoré potrebujú prístup k veľkému množstvu živín. Z tohto dôvodu vyžadujú systematické kŕmenie počas celého vegetačného obdobia, aj keď v každej fáze vývoja rastlín musí byť mierne odlišné.

V júli, keď paradajky rastú a prinášajú plody, je ich dopyt po živinách najvyšší (najmä vápnik, draslík a fosfor).

Počas tohto obdobia sú náchylné na nedostatky, čo môže viesť k tomu, že ich listy zožltnú a na plodoch sa objavia vrchné škvrny.

Našťastie, mnohým problémom sa dá predísť užívaním vhodných doplnkov.

Ako obohatiť paradajky o cenné živiny:

  • Žihľavová kaša - zriedená v pomere 1:9, používa sa každé 2-3 týždne;
  • Prasličkovú kašu – zriedime vodou v pomere 1:10 a paradajky raz zalejeme. Túto kašu môžeme použiť aj na postrek proti chorobám a škodcom zmiešaním s vodou v pomere 1:20;
  • Cesnakový výluh – zrieďte ju vodou v pomere 1:10 a zalievajte ňou rastliny;
  • Hnojivo z banánovej šupky - každé 2 týždne môžete zalievať plodiace a kvitnúce paradajky vlastným pripraveným hnojivom ;
  • Odvar z cibuľovej šupky – skvelé letné hnojivo pre paradajky;
  • Vápenaté listové hnojivo - týmto prípravkom raz alebo dvakrát postriekame kríky, aby sme ich ochránili okrem iného pred: suchá horná hniloba. Prírodné produkty vápnika sú dostupné v záhradkárskych predajniach;
  • Kávová usadenina – používame ju raz za sezónu, pričom hrsť rozsypeme okolo každého kríka paradajok;
  • Vaječné škrupiny s octom - škrupiny z niekoľkých vajec rozdrvte na prášok, zalejte malým množstvom octu a odložte na 2-3 dni. Po uplynutí tejto doby precedíme cez sitko a vzniknutú tekutinu spojíme s vodou v pomere 1:15. Týmto hnojivom zalievame paradajky. Používame raz za sezónu, aby sme to neprehnali;
  • Drevený popol - používame raz za sezónu na letné prihnojovanie paradajok.

Ak chcete kŕmiť svoje paradajky, vyberte hnojivá uvedené vyššie, ku ktorým máte prístup. Pamätajme aj na to, že tieto rastliny môžeme kŕmiť aj kompostom tak, že ho nasypeme pod každý krík.

Vďaka správnemu hnojeniu zaručíme zdravý rast paradajok a budeme môcť počítať s bohatou úrodou.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!