Ak vám na záhrade chýbajú vzácne metre štvorcové, vyriešiť to môžete šikovnými vyvýšenými záhonmi. Máme pre vás inšpiráciu!

Myslíte si, že z vás niekdy nebude pestovateľ a váš dvorček je príliš malý na to, aby sa na ňom dalo pestovať niečo iné ako trávnik? Zistite, ako sa amatérskym záhradníkom darí využívať svoje malé záhradky naplno.

Reklamy

S týmito tipmi a trikmi môžete postaviť malú, ale bohatú záhradu a vychutnať si čerstvú vlastnú sezónnu zeleninu. Pozrite si niekoľko užitočných rád, ako čo najlepšie využiť malý kúsok zeme a vychutnať si dostatok čerstvej sezónnej zeleniny.

Vyberte si správne rastliny

Rozhodnite sa, aký sortiment zeleniny chcete vo svojej záhrade pestovať. Kapusta, paradajky, uhorky, šalát, reďkovky a bylinky sú len niekoľkými plodinami, ktoré sa dajú ľahko zasadiť a pestovať spoločne. Ak ste začínajúcim záhradníkom, vyberte si rastliny, ktoré nepotrebujú osobitnú starostlivosť a dobre rastú v miestnom podnebí.

Je dobré zasadiť plodiny, ktoré dokážu vyprodukovať veľa ovocia, iba na jednej rastline. Vyberte si napríklad cherry paradajky namiesto veľkých a pri troche snahy budete mať zaručený dostatok chutného a sladkého ovocia.

Naplánujte a zariaďte

Neexistujú takmer žiadne obmedzenia, čo sadiť, ale usporiadanie zeleninovej záhrady je skutočne dôležité. Môže to byť obyčajný záhon alebo vyvýšený záhon. Ak plánujete pestovať okopaniny, vyberte si vyvýšený záhradný záhon. Zaistite, aby táto oblasť mala počas dňa dostatok slnečného žiarenia.

Záhon rozdeľte na štvorcové segmenty, ktoré majú rovnakú veľkosť. Spravidla možno každý meter štvorcový pozemku rozdeliť na 9 – 12 štvorcových segmentov. Každá plodina je vysadená vo svojom vlastnom segmente tak, aby všetky rastliny mali priestor na rast a dostatok slnečného žiarenia.

Zeleninu, ktorú ste si vybrali, rozdeľte do 3 skupín: rastliny, ktoré rastú vertikálne (paradajky, uhorky, hrášok a zelené fazuľky), veľké rastliny, ktoré potrebujú viac miesta (kapusta, karfiol, baklažány a paprika) a malé rastliny (reďkovky, mrkva, špenát, cibuľa, šalát a bylinky).

Vložte vertikálne rastliny do vzdialenejších radov segmentov, veľké rastliny do stredu a malé rastliny do prednej časti . Dbajte na to, aby predné segmenty väčšinu dňa smerovali k slnku. Hlavnou myšlienkou tohto usporiadania je, že vertikálne rastliny nevrhajú tieň na plodiny, ktoré rastú v stredných a predných radoch.

Môžete vysadiť vertikálne a veľké rastliny, ako sú paradajky, uhorky, baklažány a kapusta, jednu na štvorcový segment, pretože na svoj rast potrebujú veľa miesta. Pokiaľ ide o menšie rastliny, ako sú napríklad reďkovky a byliny, v segmente ich môže byť 5, 6 alebo dokonca viac, v závislosti od veľkosti dospelých rastlín.

Mohlo by vás zaujímať:

O svoju záhradku sa starajte

Vertikálne rastliny potrebujú podporu. Je dobré používať drevené tyčiky na paradajky a mriežku alebo mriežky vyrobené z odolných materiálov na uhorky, aby ste zabránili pádu rastliny. Šírenie miesta tiež pomáha pri pestovaní uhoriek a iných popínavých rastlín. Drevený ihlan môžete použiť aj na pestovanie uhoriek alebo sladkého hrášku.

Postarajte sa o hnojenie a zálievku. Na uľahčenie polievania môžete použiť systém rúrok, ktoré rozložia potrebné množstvo vody a hnojiva v záhone alebo stačí použiť fľašu ako kvapkadlo.

Pred začatím výsadby si nakreslite mapu svojej budúcej záhradky. Mapa vám pomôže naplánovať rozmiestnenie zeleniny a bylín. Je lepšie meniť umiestnenie rastlín každú sezónu, aby bola pôda výživná. Ak chcete pôdu využiť naplno, nahraďte hrášok a fazuľu paradajkami, potom zasaďte šalát a špenát, nahraďte ich kapustou, potom zasaďte okopaniny a potom sa opäť vráťte k hrášku a fazuli.

Je tiež dobré pri výsadbe pridať do každého segmentu pôdy hrsť organického granulovaného hnojiva.

Využite priestor naplno

Aj keď na záhrade nemáte priestor na štvorcový záhon, môžete si svoju malú záhradu vybudovať. Môžete ho vytvoriť výsadbou popínavých alebo zvislých plodín vedľa plotu, ktorý vám poslúži ako opora. Ak nemáte záhradu, stačí si na balkón vysadiť do kvetináča nejaké bylinky a listovú zeleň.

Buďte kreatívny

Čím menej miesta máte, tým viac kreativity je potrebných na vybudovanie záhrady. Pod stromy rastúce vo vašej záhrade môžete zasadiť malú listovú zeleň alebo bylinky, alebo ak máte dostatok odvahy na experimenty, namiesto záhonov použite plastové rúry. Sú malé, ale zmestí sa do nich dostatok pôdy na šalát, bylinky, reďkovky alebo dokonca cibuľu. Tieto improvizované záhradné záhony môžete pripevniť k plotu a vytvoriť takúto malú vertikálnu záhradu.

Kto povedal, že záhony sú len na kvety? Skúste do svojho kvetinového záhonu zasadiť nejaké bylinky alebo šalát a ohromte svojich priateľov a rodinu zvedavým krajinným dizajnom.

Ak pre záhradu nemáte vôbec miesto, umiestnite na verandu alebo vonkajšiu kuchyňu niekoľko kvetináčov s bylinkami.

Mohlo by vás zaujímať:

Užívajte si vašu úrodu

Takto upravená maličká záhrada je veľmi zábavná a najúžasnejšou časťou je sloboda experimentovať. Aj keď je vaša záhrada veľká ako poštová známka, podľa týchto malých trikov môžete získať úžitok. Vyskúšajte to!

Skúšali ste niekedy postaviť záhradu v obmedzenom priestore? Máte nejaké užitočné tipy? Neváhajte a povedzte nám o svojich skúsenostiach v komentároch!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho zo svojimi priateľmi!

Go to Top