Ak prestanete piť kávu, vášmu telu sa okamžite polepší v týchto smeroch. Prečo je dobré prestať piť kávu?

Publikované: 15 augusta 2024Prečítané: 285Značky: , , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Káva je jedným z tých nápojov, bez ktorých si milióny ľudí na celom svete nevedia predstaviť svoj život. Každý vie, že je zdrojom kofeínu, ktorého hlavnou funkciou je stimulovať telo k výkonu.

Okolo tohto čierneho nápoja vzniklo mnoho mýtov, no potvrdilo sa aj mnoho prekvapivých faktov. Na jednej strane môže zlepšiť fungovanie organizmu, no môže časom spôsobiť aj závislosť.

Kávu nám síce väčšinou nikto nezakazuje, niekedy sa jej musíme vzdať. Ukážeme vám, čo sa stane s vaším telom, keď prestanete piť kávu.

Fakty o káve

Čierna káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete aj medzi väčšinou Slovákov. Mnoho ľudí ho oceňuje pre jeho chuť a vôňu a kvôli rôznym druhom, vareniu a spôsobu podávania má tento nápoj veľa fanúšikov.

Mnohí si nevedia predstaviť ráno bez kávy, pretože je výborným stimulantom a pomáha pri koncentrácii. Okrem toho kofeín v káve dodáva energiu a stimuluje mnohé telesné procesy.

Istý čas sa myslelo, že káva môže škodiť: zvyšuje krvný tlak a vyplavuje z tela cenné látky. Samozrejme, ak kávu konzumujeme v primeranom množstve, nemusíme sa obávať jej negatívnych účinkov.

Naopak, môže nám pomôcť schudnúť, zlepšiť zdravie srdca, pôsobiť proti účinkom chronického stresu a navodiť dobrú náladu.

Ako kofeín ovplyvňuje telo?

Čo sa stane, keď pijeme kávu? Samozrejme, do nášho tela zavádzame hlavnú zložku nápoja, kofeín. To zase inhibuje pôsobenie adenozínu, neurotransmiteru, ktorý je primárne zodpovedný za únavu v tele.

Ale to nie je jediný proces, ktorý prebieha v tele. Takto na nás káva pôsobí odlišne:

  • spôsobuje zvýšenie telesnej teploty,
  • zlepšuje metabolizmus,
  • rozširuje krvné cievy,
  • uvoľňuje serotonín, adrenalín a dopamín,
  • zvyšuje oxidačné účinky.

Je dôležité vedieť, že účinok kofeínu nie je okamžitý. Prvé účinky sa môžu dostaviť až takmer hodinu po vypití čierneho nápoja, takže ak ho vypijete hneď po prebudení, efekt sa nedostaví: je lepšie chvíľu počkať a horúcu kávu si vychutnať.

Vzdať sa kávy: kto by ju nemal piť?

Hoci je dokázané, že rozumná konzumácia kávy môže prispieť k zlepšeniu stavu organizmu, ľahko sa na nej môžeme stať závislými.

Vtedy môžeme negatívne účinky tohto nápoja zažiť na vlastnej koži. Podráždenosť, nesústredenosť, uvoľňovanie cenných látok z tela a zvýšenie krvného tlaku sú len niektoré z príznakov nadmernej konzumácie kávy.

Kávu by sa mali zdržať aj tí, ktorí trpia hormonálnymi alebo žalúdočnými problémami a tí, ktorí majú problémy s močovým mechúrom.

Ženy, ktoré prechádzajú menopauzou, by sa mali zdržať pitia kávy a ženy, ktoré čakajú bábätko, by sa mali vopred poradiť so svojím lekárom, či kofeín neovplyvňuje vývoj plodu.

Čo sa stane s vaším telom, keď prestanete piť kávu?

Ak prestanete piť kávu zo dňa na deň, môže to mať veľa negatívnych účinkov. Tieto zahŕňajú, ale nie sú obmedzené na, ospalosť a všeobecné ťažkosti s koncentráciou. Takzvané:

  • bolesť hlavy,
  • únava,
  • nepokoj a úzkosť,
  • takzvaná mozgová hmla,
  • zhoršenie nálady,
  • podráždenosť.

Výhody vzdania sa kávy

Ak pijeme kávu každý deň, po mnohých rokoch a vo veľkom množstve dochádza v našom tele k mnohým zmenám. Ak nás čierny nápoj prestane baviť, čoskoro sa dočkáme mnohých výhod.

  • Zlepšená kvalita spánku – pitie veľkého množstva kávy počas dňa môže narušiť váš prirodzený spánkový rytmus. Zvyk konzumovať kofeín v popoludňajších hodinách môže spôsobiť poruchy spánku. Ak sa zriekneme kávy, zlepší sa nám nielen kvalita spánku, ale budeme mať ráno viac energie a budeme sa cítiť viac oddýchnutí.
  • Menej stresu – kofeín stimuluje telo k produkcii serotonínu (hormónu šťastia), ale produkuje aj adrenalín, stresový hormón. Ak pijeme priveľa kávy, dávame telu príliš vysokú dávku a zaťažujeme ho zbytočnými „umelými“ podnetmi.
  • Normalizácia srdcového rytmu – vysoké dávky kofeínu môžu zaťažovať funkcie orgánov a spôsobiť búšenie srdca. Ak sa vzdáte kávy, znížite záťaž na srdce.
  • Zlepšuje činnosť žalúdka – pitie kávy stimuluje aj žalúdok, preto sa často bezprostredne po konzumácii dostavia nepríjemné tráviace ťažkosti. Bolesť brucha, nadúvanie, pálenie v pažeráku a pálenie záhy vymiznú, ak prestanete konzumovať kávu.
  • Belšie zuby – káva, podobne ako čaj, spôsobuje usadeniny v zubnej sklovine. Ak sa vzdáme konzumácie čierneho nápoja, náš úsmev bude zdravší a krajší.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!