Maliny milujeme pre ich sladkosť a intenzitu príjemnej chuti. Je ťažké nájsť niekoho, kto by nemal rád toto chutné ovocie. Poznáte všetky tajomstvá pestovania tých najchutnejších malín?

Reklamy

Preto je v našich záhradách malina povinným obyvateľom, ktorý je pomerne nenáročný na starostlivosť. Jej pestovanie si nevyžaduje hlboké knižné znalosti ani dlhoročné školenie v technike pestovania.

Napriek tomu bez toho, aby sme poznali pár dôležitých pravidiel, nenecháme malinovníky rásť samé bez akéhokoľvek špeciálneho zásahu. To by z neho urobilo bujný krík s množstvom príživníkov, ale malým množstvom drobného a kyslého ovocia.

Mali by ste vedieť, že malina je rastlina so silným prízemným habitom a plytkým koreňovým systémom zasahujúcim len 10-20 cm do pôdy.

Preto časté vysychanie pôdy, dorastajúce výhonky a nedostatok živín negatívne ovplyvňujú stav kríka.

Sezóna nepriaznivých podmienok a nedostatočnej starostlivosti má za následok iba 8-10 plodiacich výhonkov namiesto 30-35.

Ako sa teda starať o kríky malín, aby bohato plodili veľkými, sladkými a aromatickými bobuľami?

Tajomstvo 1: veľa slnka

Maliny nemajú rady tieň. Ráno znesú nejaký ten tieň, no po zvyšok dňa sa musia doslova kúpať na slnku. Musíme im teda nájsť v záhrade také miesto, ktoré ich bude drvivú väčšinu dňa vystavovať slnečnému žiareniu.

Tajomstvo 2: správne zavlažovanie

Vďaka bohatému zalievaniu môžete dokonca niekoľkokrát zvýšiť úrodu malín. ALE!

Vo všetkom treba zachovať striedmosť a z malinovej záhrady nesmiete urobiť mláku.

Frekvencia zavlažovania malín závisí od poveternostných podmienok. Vo vlhkom období nepolievame, ale akonáhle je sucho, maliny treba poliať, aby sa zvýšila úroda. Sucho je pre nich silným stresom, proti ktorému zhadzujú ovocné puky.

Tajomstvo 3: správne hnojenie

Hoci je malina nenáročná kultúra, potrebuje pravidelne hnojenie. Ak bola pri výsadbe malín pôda na vybranom území predhnojená starým humusom alebo kompostom (odporúčaná dávka je 10 kg na 1 m2), potom bude mať rastlina dostatok živín na ďalšie roky.

Ak sú však kríky staršie alebo boli vysadené v chudobnej pôde, potom na jar a v lete je potrebné prihnojiť kríky organickými alebo komplexnými hnojivami, odporúčame:

  • Kurací trus, kompostovaný alebo peletovaný hnoj (na jeseň)
  • Rašelina (kedykoľvek počas roka)
  • Dusíkaté hnojivá (aj na jar)
  • Zložené hnojivá so zníženým obsahom dusíka (koniec jari a začiatok leta)

Tajomstvo 4: zbaviť sa odrastu

Mladé výhonky malín, ktoré sa objavia počas vegetačného obdobia, by sa mali odstrániť. Divoký opätovný rast výhonkov odoberie plodovým výhonkom živiny, čo oslabí hlavnú rastlinu a samozrejme výrazne zníži úrodu.

Tieto výhonky nevyťahujeme zo zeme a nevykopávame! Odrežeme ich zapichnutím lopaty pevne do zeme.

Tajomstvo 5: mulčovanie

Aby sa v pôde udržala vlaha a nedochádzalo k rastu buriny v okolí kríkov, je dobré ju zamulčovať slamou, odkyslenou kôrou, kompostom alebo drevnou štiepkou. Mulč môžete rozložiť aj okolo kríkov a zasypať zeminou alebo kompostom.

Tajomstvo 6: vyväzovanie

Malinové kríky, o ktoré sa vôbec nestaráte, sa nadmerne zahusťujú. Spodná časť stonky sa zatieni, svetlo tam nedosiahne a tým prestane rodiť. Príliš zahustené kríky majú tendenciu ľahnúť a plody sa začínajú dotýkať zeme. V dôsledku toho hnijú a opadávajú, výhonky sa lámu.

Maliny preto zrežeme tak, aby mali celé výhonky prístup k svetlu a poskytneme im opory, na ktoré môžeme vyrastené výhonky priviazať.

Tajomstvo 7: prerezávanie

Maliny milujú rez. Niektoré nestrihané odrody takmer vôbec nerodia. Rezanie závisí od toho, či máme letné alebo jesenné maliny.

Tajomstvo 8: ochrana proti škodcom

Maliny sú zriedkavo napadnuté škodcami a chorobami. Najčastejšie ich lovia slimáky a vošky. Trpia však aj hubovými chorobami a inými škodcami. Ako si poradiť?

Z hubových chorôb

Recept: „Popol a mydlo.“

300 g popola zriedime v 10 litroch vody, necháme 4 hodiny. Scedíme, pridáme 40 g mydla na pranie.

Kríky rosíme za bezvetria.

Z vošiek a iného škodlivého hmyzu

Recept 1: „Horčica“

100 g horčičného prášku rozrieďte v 10 litroch vody.

Recept 2: „Cibuľa“

150-200 cibuľových šupiek zalejte 10 litrami teplej vody a lúhujte 4 dni.

Tajomstvo 9: starostlivosť po zbere úrody

Hneď ako malinové kríky dali svoju plnú úrodu, mali by byť orezané. Možno to urobiť aj skoro na jar.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!