Väčšina druhov ruží pestovaných v našich klimatických podmienkach vyžaduje špeciálnu prípravu na zimu. Existuje však veľa tvrdení, ktoré vaším rastlinám skôr uškodiť.

Reklamy

Mylné predstavy o starostlivosti o ruže na jeseň sú bežné. Je čas vyvrátiť mýty, ktoré spôsobujú nesprávnu starostlivosť a ochranu ruží v zime.

1. Všetky ruže by sa mali pred zakrývaním skrátiť

Často môžete počuť radu, že úplne všetky ruže, v rámci prípravy na zimovanie, by mali byť zrezané na výšku 20-30 cm. Ide o pomerne bežný mýtus, ktorý nie je celkom pravdivý.

V prvom rade je potrebné určiť, do ktorej skupiny ruža patrí.

Takýto nízky strih na zimu bude fungovať len pre hybridy čajových ruží a zástupcov skupiny floribunda. Vo všeobecnosti sa pri štepení viackvetých ruží najviac režú len veľkokveté a štandardné ruže.

Pomerne silno striháme aj záhonové ruže, ale oveľa vyššie ako ruže veľkokveté.

Ak naopak viničové, pôdopokryvné, trpasličie ruže a neveľkokveté stonkové ruže takto nakrátko ostriháte, budúci rok porastú pomaly a pravdepodobne nebudú kvitnúť.

Prerezávanie ruží na jeseň

Ak si nepamätáte typ a odrodu ruže, ktorú máte, je lepšie ju pre každý prípad nestrihať vôbec. Jednoducho na jeseň odstráňte všetky listy a puky a zakryte stonky.

Je tiež dôležité, aby sa ruže stihli zahojiť od orezania až po mráz. Musia prejsť aspoň štyri týždne. Okrem toho sa na zimu neodporúča orezávať mladé výhonky, ktoré vyrástli na kríku v teplej jeseni.

S nástupom mrazov odumrú, ale na jar sa skrátia a to prebudí púčiky, ktoré sú na spodnej časti rastliny. Z nich vyrastú najsilnejšie výhonky, ktoré dávajú veľké kvety.

2. Čím teplejšie zakrytie ruží, tým lepšie

Rastliny sú dobre chránené pred chladom nie tak samotným materiálom, ale vzduchovým priestorom medzi kríkom a krytom. Silná vrstva snehu tiež poskytuje skvelú izoláciu.

Preto je dokonalým prístreškom pre ruže pevný rám (ktorý vytvorí veľkorysý vankúš teplého vzduchu), potiahnutý bielym rúnom s hustotou 60 g / m2 a na vrchu snehom.

Rámy môžu byť vyrobené z drevených stĺpikov alebo dosiek, škatúľ z perforovanej preglejky, vysokých plastových škatúľ na zeleninu.

V záhradnom obchode si môžete kúpiť aj hotový rám vyrobený z polymérových rúrok.

3. Ak sú ruže hnojené iba fosforom a draslíkom, zimujú dobre

Je to tak, ruže potrebujú jesenné hnojenie bez dusíka. Na zvýšenie imunity však potrebujú nielen draslík a fosfor, ale aj horčík, vápnik a ďalšie stopové prvky.

4. Ruže majú veľmi pružné stonky, ktoré sa ľahko ohýbajú k zemi

Lezce s hrubými konármi sa pomerne ťažko ohýbajú k zemi. Preto skúsení záhradkári od konca septembra postupne spúšťajú a upevňujú výhonky nižšie a nižšie, aby sa výhonky v čase zakrývania dostali k zemi.

Výhonky rastlín sú najpružnejšie počas dňa v teplom počasí. Práve v tomto bode sa dajú bezpečne sklopiť k zemi – vtedy sa nezlomia.

5. Na zimu by mali byť všetky ruže nakopené

Ruže predávané v škôlkach naštepené na divých ružiach lepšie znášajú chlad, preto nie sú nakopané. Nakopávame divé, parkové a popínavé ruže, ktoré kvitnú raz za sezónu.

Nakopenie je povinné pre veľkokveté a záhonové ruže. Cieľom je prekrytie koreňov a miesta vrúbľovania a ochrana koreňového balu.

Kopec by mal byť vysoký asi 20 cm a vyrobený z kompostu alebo záhradnej zeminy.

Môžete použiť aj kôru, lístie, drevnú štiepku či piliny a na ne poukladať vetvičky s ihličím. Rašelina by sa nemala používať na kopenie, pretože je veľmi nasiakavá a mohla by mať opačný účinok, ako je zamýšľaný.

Nielenže nechráni pred mrazom, ale môže spôsobiť aj vývoj patogénov.

6. Smrekové konáre sú jediným a najlepším materiálom na prikrytie ruží

Áno, sú skvelé na zakrytie ruží, ale konáre ihličnanov je dosť ťažké získať v správnom množstve, najmä ak máte veľkú ružovú záhradu.

Aby ste sa tomuto problému vyhli, je oveľa jednoduchšie zakryť ruže flisom alebo inou vzdušnou látkou.

Nesmie sa používať plastová fólia: bráni výmene vlhkosti a vzduchu.

Pamätajte, že so zakrývaním ruží sa neponáhľame. Mali by trochu cítiť mráz, aby sa otužovali a lepšie znášali zimu. Až keď teplota klesne na niekoľko dní mierne pod nulu, ruže prikryjeme.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!