Pestovanie uhoriek v zemi alebo v skleníku nie je náročná úloha a väčšina začínajúcich záhradkárov sa s tým dokáže rýchlo popasovať.

Najmä keď pozná niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vám umožnia vyhnúť sa problémom s pestovaním.

Toto je 5 základných pravidiel, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa problémom a zabezpečia bohatú úrodu pevných, chrumkavých, sladkých a šťavnatých uhoriek.

Oplatí sa ich spoznať najmä vtedy, keď so záhradkárskym dobrodružstvom ešte len začínate.

°°

Päť najdôležitejších pravidiel pestovania a dobrej úrody uhoriek:

1. Pôda

Uhorky sú jednou z najnenásytnejších zeleninových plodín, takže záhony, kde budú zasiate alebo vysadené, musia byť správne pripravené. Najlepšie je prihnojiť pôdu na jeseň, ale dá sa to aj na jar.

Najlepšie je obohatiť pôdu kompostom (spracovaným), maštaľným hnojom (nie čerstvým, napr. granulovaným).

Ak je pôda príliš kompaktná, pridajte vermikulit, perlit, čadičovú múčku alebo piesok, v závislosti od povrchu. Pôda bude menej zhutnená, korene rastlín lepšie prevzdušnené, voda absorbovaná, ale bez stagnácie.

°°

Hnojenie je veľmi dôležité aj v neskoršom štádiu. Tu si pamätáme zásadu: po prvé, kŕmenie dusíkom, ktoré stimuluje rast koreňov a listovej hmoty, a počas kvitnutia a plodenia hnojivá draslíka, fosforu a vápnika, pretože podporujú plodnosť rastliny.

2. Lôžko

Nemenej dôležitým faktorom je správna tvorba lôžka. Robíme brázdy, vzdialenosť medzi nimi je asi 40 cm.Semená vysievame do jednej drážky, druhá bude slúžiť na polievanie.

Tento spôsob zálievky zabezpečí, že pôda pod rastlinou bude vždy kyprá, nezhutní sa do kôry a poskytne dostatok vzduchu ku koreňom kríkov.

°°

3. Podpery

Keď uhorky začnú rásť, musíte im urobiť podpery, napríklad zapichnúť kolíky pozdĺž záhonu a natiahnuť plastovú sieť s veľkými okami. Môžete tiež natiahnuť šnúrky na hroty alebo použiť neobvyklé riešenia.

Akonáhle je podpera pripravená, musíme vyviazať stonky a pripevniť ich k podperám, pretože úponky uhoriek nedokážu udržať výhonky. To bude mať nielen pozitívny vplyv na rast, osvetlenie, vetranie plodiny, ale aj uľahčí zber.

°°

4. Teplo

Uhorky sú mimoriadne teplomilné rastliny, veľmi ľahko vymŕzajú, preto sa s výsevom ani výsadbou do zeme netreba ponáhľať. Bezpečné je pre nich až vtedy, keď sa nočné teploty ustália nad 15 stupňov. Väčšinou je to možné na prelome mája a júna.

Podobne nesmiete zalievať uhorky ľadovou vodou. Mal by byť odstatá a teplotu okolia.

°°

5. Formovanie

Uhorka nemá rada zahusťovanie, preto by ste mali raz týždenne skontrolovať ker a zaštipnúť spodné listy a divoké bočné výhonky, môžete odstrániť aj úponky. Je lepšie to urobiť pred zalievaním, keď v stonkách nie je veľa vlhkosti, ochráni to krík pred poškodením.

Dôležitá je aj pravidelná zálievka, vďaka ktorej budú uhorky šťavnaté a sladké, ako aj rýchla reakcia v prípade akýchkoľvek alarmujúcich príznakov chorôb či škodcov.

Pomocou vyššie uvedených tipov budete môcť získať dobrú úrodu uhoriek oveľa skôr ako vaši susedia a budú prinášať ovocie až do neskorej jesene.

Pozrite si tiež:

°°°

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!