Sledovať, ako rastú zo zeme prvé lístky vysiatych rastlín, je niečo úžasné a mnohí záhradkári sa toho často nemôžu dočkať. 

Reklamy

Aby ste sa však mali z čoho radovať, vyvarujte sa zásadných chýb, ktoré vás o to môžu ľahko pripraviť. Urobte si na vysievanie čas a nikam sa neponáhľajte.

Na správnom vysiatí semien veľmi záleží, pretože sa podľa toho bude vyvíjať celá rastlina a s ňou aj úroda. Nedostatočné nebývajú vaše zručnosti, ale skôr znalosti o danej rastlinke, ktorá má svoje požiadavky, ktoré musíte splniť.

Vysievanie tiež nemôžete robiť kedykoľvek sa vám zachce. Dajte si preto pozor, aby nebolo príliš skoro a stále nemrzlo, alebo naopak príliš neskoro.

1. Neumyté kvetináče

Pred tým, než s výsevom vôbec začnete, je dôležité vydezinfikovať všetky výsevné nádoby, a to z toho dôvodu, že by sa v nich po predchádzajúcom pestovaní mohli vyskytovať hubové a plesňové choroby.

Postačí, keď všetky kvetináče, výsevné pláty a misky vypláchnete teplou vodou s trochou octu.

2. Výber nevhodného substrátu

Pri vysievaní semien často dochádza k fatálnej chybe, a to použitie ťažkej kompaktnej pôdy. Semená v nej klíčia naozaj ťažko a môže sa stať, že dokonca zahynú kvôli nedostatku kyslíka.

Vyberajte preto ľahkú, kvalitnú a čistú zeminu plnú živín.

Môžete si ju doma tiež namiešať z krtincov, kompostu či piesku s trochou perlitu, ktorý zaistí substrátu vzdušnosť.

Nezabudnite ho však ešte pred použitím dať prepariť do rúry pri teplote 70 °C na 30 minút, aby došlo k zničeniu choroboplodných zárodkov, zárodkov škodcov a semien burín.

3. Staré semena nevzídu

Aj keď sa môže zdať, že sú semená živé, opak je pravdou. Pokiaľ ste teda našli v šuplíku semená, ktoré už tam nejaký ten rok ležia, nemôžete čakať zázraky.

Pre výsadbu by semená nemali byť staršie ako 2-3 roky. Staršie semená nevzídu. Pred vysadením ich tiež skontrolujte, či nie sú nijako poškodené.

4. Zlý spôsob vysievania semien

Pri výseve majte vždy na pamäti dve nasledujúce pravidlá. Po prvé, nesmiete semienka vysievať príliš hlboko. Akonáhle začnú klíčiť, snažia sa dostať na povrch.

Pokiaľ ale budú hlboko pod zemou, nedostanú sa včas na svetlo, čím uhynú. Druhým pravidlom je dodržiavanie rozostupov medzi jednotlivými semenami.

Prehustený výsev vedie k slabým a neodolným rastlinkám, po ktorých nemôžete chcieť veľkú úrodu.

5. Nezalievať, iba rosiť

Prílišná vlhkosť substrátu môže semená úplne zničiť, pretože sa začnú tvoriť plesne. Zavlažujte preto výsev iba miernym rosením, doprajte mu pravidelné vetranie a stálu teplotu.

Na vyklíčenie je vhodná teplota okolo 20-30 ° C, teda blízko teploty, na ktorú vykurujete.

Akonáhle semená vzídu, premiestnite ich ďalej od kúrenia na svetlo, aby boli krásne a silné.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!