Izbové rastliny väčšinou skončia na komode alebo napríklad na okne. Kvetináče ale môžeme dať na mnoho iných miest. Oživíme interiér, vnesieme doň kus prírody a zútulníte inak nudné kúty našich bytov.

Reklamy

Ako vybrať vhodné miesto podľa svetla?

Väčšina izbových rastlín, ktoré bežne pestujeme, pochádza z tropických oblastí planéty a často rovno z pralesov. Nemali by sme ich preto vystavovať priamemu slnečnému svitu (hoci to počas zimy moc nehrozí), väčšine rastlín vyhovuje rozptýlené svetlo ďalej od okna.

Sú tu ale aj rastliny, ktorým nevadí tma a vlhkosť. Tie sa hodia do kúpeľní alebo kuchýň. Jedná sa o odolné izbové, ktoré sú často doslova nezničiteľné. Ideálne sú nefrolepka alebo zamiokulkas, ale v akejkoľvek miestnosti sa bude páčiť aj také riasoguli zelenej.

Ako vybrať miesto podľa veľkosti rastliny?

Kým vyrastené izbové rastliny vyžadujú priestor a vyniknú tak najlepšie, tým menším pristane, keď ich usporiadate do skupín trebárs na poličky alebo komody. Prípadne pre ne môžete kúpiť kvetinové stolíky s viacerými plochami. Samostatnou kapitolou sú kaktusy. Tie takmer vždy vyzerajú najlepšie vo väčších skupinách. Rastú pomaly a až na výnimky sa jedná o menšie izbové kvety. Môžete si s nimi pohrať, kvetináče skladať zakaždým inak a nikdy neurobíte chybu.

Aké netradičné miesta vybrať?

Rohy: Znie to zvláštne, ale práve tu kvety vyniknú. Umiestňujte sem hlavne tie veľké.

Poličky a knižnice blízko stropu: Ideálne miesto pre previsnuté izbové rastliny. Keď dáte kvetináč vedľa vyrovnaných kníh, bude to vyzerať skvele!

Konferenčný stolík: Bežne na neho pokladáme kávu, knihy na prezeranie, môžeme ho ale vylepšiť aj menším izbovým kvietkom.

Kuchyňa: Aj tu môžete pestovať kaktusy alebo menšie izbové kvety. Dajte kvetináč na kredenc, kuchyňa hneď bude vyzerať útulnejšie.

Trámy: Ak bývate v staršom dome alebo v podkroví, kde sú odhalené trámy, využite ich ako ďalšie poličky. Umiestnite na ne rastliny a priestor sa hneď premení na súkromnú džungľu.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com, unsplash.com