Nie je nič radostnejšie a krajšie ako použitie krásnych sušených kvetov ako predmetov do dekorácií alebo vázy. So sušenými kvetmi môžete urobiť skutočne veľa kreatívnych umeleckých projektov. Naučte sa ich sušiť.

Reklamy

Nižšie sme pre vás zostavili dôležité informácie o tom, ako sušiť kvety. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako si môžete jednoducho sušiť vlastné kvety, aby ste si zachovali ich farbu, tvar a krásu a použiť ich na dekoráciu a umelecké projekty.

Výber kvetov na sušenie

Najlepší čas na zber kvetov je vtedy, keď sú najkrajšie – najlepšie ráno, keď pominie rosa. Vždy sa snažte vyhnúť najteplejšej časti dňa, pretože vtedy môžu byť kvety v strese.

Ako sušiť kvety

V ideálnom prípade by ste mali zbierať kvety, keď sú uprostred cyklu kvitnutia. Sušením sa trochu otvoria, takže je dôležité, aby mali ešte priestor na rast, aby okvetné lístky neopadávali alebo nepadali. Pre rastliny, ako napríklad stračonôžka, ktoré majú na každej stonke viacero kvetov, je najlepší čas na zber vtedy, keď polovica kvetov kvitne a horná polovica má stále zatvorené púčiky.

Existuje mnoho spôsobov, ako sušiť kvety, ale tu sú tri spôsoby, s ktorými máme najlepšie skúsenosti:

  1. Zaveste kvety a nechajte ich vysušiť

Toto je pravdepodobne najjednoduchšia metóda, ktorá poskytuje spoľahlivé výsledky. Jednoducho poviažte kvety do malých kytíc, odstráňte listy z hlavných stoniek, stonky zviažte šnúrkou a zaveste ich hore nohami na chladné a suché miesto aspoň na dva týždne. Ak kvety zavesíte hore nohami, mali by si zachovať vzpriamenú štruktúru. To udržuje stonky tuhé.

Tento postup funguje najlepšie pre tieto kvety: levanduľa, delphinium, achillea, ruže, nevädza, helichrysum, nigella, hortenzie a väčšina listnatých rastlín.

  1. Sušte kvety silikagélom

Silikagél sa skôr používa na jemnejšie jednotlivé kvety. Silikagél odvádza vlhkosť z kvetov, čím im umožňuje vyschnúť a zachovať si pôvodný tvar a farbu. Naplňte plastovú nádobku do polovice silikagélom a položte kvety hlavou nadol na silikagél.

Veľmi opatrne sypte okolo hlavy kvetu , pričom dávajte pozor, aby ste si nepohli a nepoškodili okvetné lístky. Nechajte kvety kdekoľvek od troch dní do týždňa, v závislosti od ich veľkosti a úrovne vlhkosti. Napríklad maceškám treba na vysušenie málo času ale orgovánu to trvá o niečo dlhšie.

Opatrne odstráňte kvety z oxidu kremičitého a jemne ich prečešte mäkkou kefou, aby ste odstránili všetky zablúdené perly silikagélu.

Tento postup je najvhodnejší pre tieto kvety: macešky, sedmokrásky, orgován.

  1. Sušenie kvetov vo váze

Ide o veľmi jednoduchý spôsob sušenia kvetov, no nie vždy prináša najlepšie výsledky. Keď dostanete krásnu kyticu kvetov, chcete sa z nich tešiť čo najdlhšie, ako ich hneď rozvešať, aby uschli. Ak necháte kvety uschnúť vo váze, zažijete plnú krásu kytice, keď budete sledovať, ako pomaly vädne. 

Na mierne vädnúcej kytici je niečo magické, no treba si dávať pozor, aby kvety nezačali vädnúť. Pomáha pravidelná výmena vody, aby sa voda nezakalila, rovnako ako pravidelné zastrihávanie končekov. Najlepšie to funguje, ak kytica nie je príliš tesne zabalená, inak hrozí plesnivenie kvetov.

Vhodné na: všetky kytice, ktoré si chcete užiť naplno, aj kytice s tmavšími kvetmi.

Ako sušiť makovice a trávu

Makovice sú hrdinami sušených kytíc a vencov počas zimných mesiacov, ktoré dodávajú vencom a aranžmánom nádherné textúry a tóny. Jednoducho odrežte hlavy  na dobrú dĺžku, zabaľte ich do plastového vrecka a zaveste ich hore nohami na niekoľko týždňov, kým semená nevypadnú. Potom môžete makovice zavesiť samostatne.

Ako skladovať sušené kvety

Sušené kvety môžu byť veľmi krehké a sú zraniteľné voči vonkajším vplyvom. Preto je dôležité sa o ne po zaschnutí dobre starať. Zabaľte ich do jemného hodvábneho papiera a uložte do škatule alebo zásuvky na chladnom a suchom mieste. Aby ste sa vyhli nadmernému pohybu a dotyku, najlepšie je označiť každé balenie štítkom, aby ste si zapamätali, čo a kde ste uložili.

Prajeme vám veľa zábavy a veľa šťastia pri sušení vlastných kvetov a následnej výrobe krásnych dekoratívnych predmetov s vašimi sušenými kvetmi!

[/fusion_text]

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: Pinterest.com