19 prekvapivých spôsobov použitia kuchynskej soli, o ktorých ste nevedeli

Publikované: 8 januára 2021Prečítané: 1717Značky: , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Soľ je z jednou z najbežnejšie používaných a najstarších korenín. Nie je drahá a má veľa skvelých výhod, o ktorých ste pravdepodobne ani nevedeli.

Staré dobré „soľ nad zlato“ platí nielen pri varení, ale napríklad aj v porovnaní s niektorými čistiacimi prostriedkami. Jednoducho povedané, soľ je nenahraditeľný pomocník nielen v kuchyni, ale aj pri starostlivosti o vašu domácnosť. O tom, ako si vďaka nej hravo poradíte so škvrnami od vína už zrejme viete. Kde všade ešte môžete využiť silu obyčajnej kuchynskej soli?

Zabráňte plesniam na sprchových závesoch

Po kúpe nového sprchového závesu ho ešte pred zavesením jednoducho na niekoľko hodín namočte do slanej vody.

Poradí si s kruhmi po pohároch

Aj vám sa po každom posedení pri nápoji – či už čaji, vode, alebo káve – objavujú na stole tajomné kruhy? Môžu za to mokré spodné časti pohárov. Ak zmiešate soľ s vodou a vytvoríte si pastu hustejšej konzistencie, kruhov sa ľahko zbavíte. Čistíte drevený stôl? Snažte sa zbytočne netlačiť, pripravte sa tiež na to, že takáto pasta môže povrch mierne poškriabať. Preto majte po ruke nachystaný olej či vosk na drevo.

Pomôže pri štípancoch od komárov

Ak chcete zmierniť svrbenie po bodnutí komárom, jednoducho si navlhčite konček prsta vodou, ponorte ho do soli a potom zmesou potierajte postihnuté miesto.

Rozžiarte zájdené medené predmety

Máte v kuchyni medené či mosadzné hrnce, na ktoré nedáte dopustiť? Potom iste viete, že pravidelná starostlivosť o tento riad je nevyhnutnosťou. Práve pri nej vám pomôže soľ – vyrobte si z nej čistiacu pastu: zmiešajte soľ, múku a ocot do hustejšej konzistencie. Následne ňou natrite medený či mosadzný riad podľa potreby, pastu nechajte chvíľu účinkovať, zmyte ju teplou vodou a nakoniec hrniec či panvicu dôkladne vyleštite suchou handričkou.

Olej už nebude viac striekať

Pred pridaním mäsa alebo rýb, ktoré sa chystáte vyprážať, posypte panvicu trochou soli. Takto zabránite prskaniu horúceho oleja.

Roztečené sviečky

Aby ste zabránili stekajúcemu vosku pokaziť tvar vašich sviečok, ponorte ich na 24 hodín do roztoku tvoreného z pol lyžice soli a dvoch pohárov vody a nechajte vysušiť. Od teraz budú horieť krásne bez kvapkajúceho vosku.

Pomocník pri čistení sporáka

Počas varenia, keď sme v plnom nasadení, dostane sporák poriadne zabrať. Samozrejme v dôsledku tepla omáčkové škvrny schnú nepríjemne rýchlo. Keď vám vyprskne časť panvice na varnú dosku, nasypte na ňu soľ. To vám pomôže pri čistení zaschnutej škvrny, vďaka soli to pôjde skutočne jednoducho.

Zbavte sa zápachu z topánok

Odstráňte nepríjemný zápach z vašich topánok tak, že do nich vložíte látkové vrecka naplnené soľou.. Vaše topánku budú za pár hodín voňať lepšie. Môžete tiež vnútro posypať soľou, potriasť nimi a soľ vysať.

Zbavte sa mravcov

Ak sa chcete zbaviť mravcov, vo fľaši zmiešajte soľ a vodu v pomere 1:4. Tento roztok nastriekajte tam, kde sa mravce zhromažďujú. Pomôcť môže aj posypanie soli na miesta, kde sa zhromažďujú.

Pripravte deťom bezpečnú a lacnú farbu

Pomocou jednoduchých a lacných prísad môžete svojim deťom doma vyrobiť farbu. V miske zmiešajte hrnček múky s hrnčekom soli. Potom pridajte hrnček vody a niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva.

Vydezinfikuje dosku na krájanie

Každá doska na krájanie dostáva zabrať, umývanie vodou či už čistou, alebo so saponátom ju však nezbaví všetkých baktérií. Ak chcete krájať hygienickejšie, skúste si na špongiu nasypať soľ a takto dosku poriadne vyčistiť.

Zabráňte tomu, aby nakrájané ovocie zhnedlo

Aby čerstvé plátky ovocia a zeleniny nezhnedli, vložte ich do misky naplnenej slanou vodou. Nakrájajte jablka na plátky a namočte ich na 5 minút do slanej vody v pomere 1/2 čajovej lyžičky soli na 1 liter vody. A nemajte strach, že by boli jablka slané!

Zbavte sa cibuľového pachu z rúk

Oleje v cesnaku a cibuli zanechajú po práci s nimi na vašich rukách vôňu. Riešenie je však celkom jednoduché: ruky si navlhčite, celé si ich otrite soľou a potom opláchnite.

Vyrobte si svoj vlastný prírodný osviežovač vzduchu

Na výrobu budete potrebovať 1/2 až 1 šálku soli a 20-30 kvapiek éterického oleja alebo ružových lístkov. Jednoducho naaranžujte všetky svoje ingrediencie do misky alebo džbánu a pripravte sa na vychutnávanie vášho sviežo voňajúceho domova. Šupku z polovice pomaranča môžete použiť aj ako prírodnú misku.

Pomôže uhasiť požiar v kuchyni

Ak sa vám tuk v kuchyni vymkol spod kontroly, posypte ho soľou. Preruší tok kyslíka a potlačí plameň. Pri varení s tukom je vždy dobré mať po ruke nádobu so soľou.

Vyčistite si žehličku

Ak chcete odstrániť škvrny na vašej žehličke, zapnite ju na najvyššiu teplotu. Na žehliacu dosku nasypte väčšie množstvo soli a prechádzajte po nej žehličkou tak dlho, až kým nebude žiarovo čistá.

Chráňte okná pred mrazom

Vnútornú časť okien potrite špongiou namočenou v slanej vode. Ďalším spôsobom, ako zabrániť zamrznutiu okien v chladnom počasí, je nechať si na parapete malé látkové vrecko so soľou.

Vyčistite si umývadlá a drez

Na čistenie umývadiel a armatúr z nehrdzavejúcej ocele je možné použiť pastu z citrónovej šťavy a soli. V skutočnosti funguje omnoho lepšie ako populárne chemické čističe.

Nenechajte sa oklamať v reštaurácií

Ak ste dostali jedlo v reštaurácií, v ktorom ste našli vlas, určite požiadajte čašníka o jeho výmenu. Nezabudnite však ešte pred tým jedlo výdatne posypať soľou. Keď vám ho vymenia, môžete si byť skutočne istý, že vaše jedlo bolo skutočne vymenené.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!