Niektoré veci, ktoré robíme v kuchyni, sa nám zdajú byť správne, pretože sme zvyknutý ich takto robiť. Nie vždy je to však najšťastnejšie riešenie.

Reklamy

Nesprávne správanie sa v kuchyni nám však môže zabrániť objaviť naše kulinárske vlohy, alebo dokonca až získať ku kuchyni a vareniu odpor. Ako je to teda správne a čo by sme v kuchyni mali, či nemali robiť?

Zozbierali sme pre vás niekoľko trikov, ako spraviť pobyt vo vašej kuchyni príjemný.

Ktorá zelenina a ovocie nepatrí do chladničky?

foodiesfeed – freepik.com

Mnohí stále skladujú všetko svoje ovocie a zeleninu v chladničke, aby ich vraj dlhšie udržali čerstvé. To je však chyba: zemiaky, paradajky, banány a jablká sa najlepšie skladujú mimo chladničky chladničky.

Zemiaky sú príliš sladké kvôli nízkym teplotám, zatiaľ čo zvyšok vyššie vylučuje etylén, čo vedie k rýchlejšiemu dozrievaniu a hnitiu.

Mrazené mäso rozmrazíme v chladničke

Mäso by malo byť vopred rozmrazené. Vložte ho do vhodnej misy a nechajte ho v chladničke, kým sa nerozmrazí. Nenechávajte mäso vo vode a hlavne ho nenechajte v horúcej vode, pretože by to zhoršilo vzhľad a chuť.

Zemiaková kaša bez mixéra

Vďaka mixéru je kaša viskózna a lepkavá, nie ľahká a vzdušná. Použite radšej jednoduché tlačidlo na zemiaky, vďaka ktorému budú zemiaky atraktívne na pohľad i chutné k jedlu.

Nenechávajte mlieko vo dverách chladničky

Dvere chladničky sa javia ako ideálne miesto na skladovanie mliečnych výrobkov, ale v skutočnosti majú o niečo vyššiu teplotu. Okrem toho otvorenie dverí vedie k teplotným skokom, ktoré skracujú trvanlivosť mlieka.

Pri varení cestoviny premiešajte

Nie je žiadnym tajomstvom, že akékoľvek cestoviny by sa mali dávať do vriacej vody. Ale nie každý vie, že by ste ich mali v prvých minútach miešať, aby sa cestoviny nezlepili alebo nespojili s dnom hrnca.

Počas pečenia neotvárajte rúru

Otvorením rúry na pečenie znížite jej teplotu a dovnútra sa dostane chladný vzduch na vaše koláče alebo chlieb. Ak chcete skontrolovať svoje pečivo, zapnite svetlo vo vnútri rúry. Otvorte ho iba pár minút pred tým, ako bude všetko upečené, keď už je cesto nafúknuté.

Chlieb skladujte v chladničke

Chlieb by sa mal skladovať na chladnom a suchom mieste – to znamená v chladničke. Uistite sa, že je dobre zabalený, aby nezachytával cudzie pachy.

Namiesto väčšieho množstvá soli použite ocot

Bohatú a slanú chuť dosiahnete s citrónovou šťavou a balzamikom, jablčným muštom alebo vínnym octom. Nie množstvom soli. Počas varenia nezabudnite nechať ocot odpariť.

Dokonalé volské oko pripravíme v mikrovlnke

8photo / freepik.com

Príprava dokonalého volského oka je jednoduchá, ale môže sa stať ešte jednoduchšou, ak ho pripravíte v mikrovlnej rúre. Stačí urobiť malý vpich nožom alebo ihlou do vaječného žĺtka, aby sa uvaril zvnútra aj zvonka. Potom vložte vajcia na 45 sekúnd do mikrovlnnej rúry. Máte to!

Bielky sa šľahajú za tepla

jcomp / freepik.com

Pre dokonalú textúru podkladu pod krém alebo pusinky použite vaječné bielky pri izbovej teplote: takto sa budú lepšie šľahať. Je tiež dôležité ich správne oddelenie od žĺtkov.

Upečte chrumkavú pizzu

Ak si doma pizzu pečiete sami a chcete získať zlatistú chrumkavú kôrku, mali by ste vopred urobiť niekoľko krokov.

Prvá možnosť: vložte cesto na 2 – 3 minúty do rúry a potom na ňu pokladajte ingrediencie. Chránite tak základňu pred vlhkosťou – napríklad paradajkovou.

Druhá možnosť: dať cesto na vyhrievanú plechovú panvicu a potom ho začať „zdobiť“.

Použite viacero dosiek na krájanie

freepik / freepik.com

V kuchyni by ste mali mať minimálne dve doštičky na krájanie: jednu na mäso, ryby a divinu a druhú na jedlá, ktoré nevyžadujú varenie. Je potrebné zabrániť kontaminácii, pretože surové mäso môže obsahovať nebezpečné baktérie, ktoré sa usmrcujú iba počas varenia.

Aby ste sa vyhli ich zámene, kúpte si rôzne farebné dosky alebo dosky s farebnými okrajmi.

Niekoľko nožov na rôzne účely

Niekoľko nožov je nevyhnutnosťou pre každú kuchyňu. Dokonalý počet z nich sú štyri: kuchársky nôž, univerzálny, nôž na zeleninu a jeden na chlieb.

Smažte jedlá na vlastných panviciach

Každé jedlo si zaslúži vlastnú panvicu. Napríklad palacinky sa najlepšie pripravujú na malej panvici s nízkym okrajom a tenkým dnom, alebo len klasickej liatinovej, zatiaľ čo mäso by sa malo variť na panvici s vysokými okrajmi a hrubým dnom.

V nádobách nechajte vždy trochu miesta

Zaváranie je náročná úloha, ktorá sa môže skončiť katastrofou, ak nebudete postupovať podľa pokynov. Aj tie však niekedy zanedbajú voľný priestor v nádobách.

Máme na mysli priestor medzi hornou časťou jedla a okrajom nádoby. Umožní vašim konzervám zväčšiť sa na potrebnú veľkosť. Pri džeme je to 1-3 mm. Ovocie a paradajky 10 – 15 mm a pri kyslých uhorkách je to až 25 -30 mm

Pri pečení dodržujte recept

Pečenie by malo ísť prísne podľa receptu, inak by vaše koláče, vdolky alebo sušienky mohli skončiť v koši. Príliš veľa múky, príliš horúce maslo, nesprávna teplota v rúre – to všetko ovplyvní vzhľad a chuť vášho pečiva.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!