Nekonečné akcie a varenie prebiehajúce vo vašej kuchyni vám môže sťažiť všimnutie si, či robíte v procese nejaké chyby. Či už sa jedná o varenie, čistenie alebo skladovanie, každý malý detail je zásadný pre to, aby vaša kuchyňa vyzerala rovnako dobre ako nová. Vedeli ste, že aj papierová utierka môže spôsobiť poškodenie?!

Reklamy

Máme pre vás niekoľko tipov do každej situácie. Pozrite si 10 najväčších problémov, ktoré sa dejú možno aj vo vašej kuchyni. Stačí málo a vaša kuchyňa vám vydrží oveľa dlhšie čistá, zdravá a ako nová!

1. Pomocou papierových obrúskov utrieť každý povrch

Ukazuje sa, že papierové obrúsky nie sú vhodné na utieranie každého povrchu, napríklad na sklenené alebo lakované drevené kuchynské linky a stoly. Papierové utierky môžu byť abrazívne, takže existuje riziko, že by na týchto chúlostivých povrchoch mohli zanechať škrabance. Namiesto toho môžete použiť mäkkú handričku, ktorá nič nepoškodí.

2. Zanedbané skladovanie nožov

Jednou z bežných chýb, ktorú mnohí z nás robia, je skladanie všetkých nožov do jednej zásuvky. Ich čepele tam nie sú chránené pred neustálym vzájomným zrážaním, keď sa zásuvka otvára a zatvára znova a znova. Povedie to k ich skorému poškodeniu. Namiesto toho môžete zvážiť uloženie nožov v bloku nožov alebo zakrytie každej čepele niečím, čo by im mohlo zabrániť otupeniu.

3. Pomocou octu všetko očistíme

Mali by ste sa vyhnúť utieraniu veci, ako sú žulové a mramorové pracovné dosky, kamenné dlažby, kovové povrchy, alebo parketové podlahy s octom. Táto kvapalina je vysoko kyslá a bude tieto povrchy opotrebovávať oveľa rýchlejšie ako obvykle. Namiesto toho s ním môžete bezpečne vyčistiť mikrovlnnú rúru, umývačku riadu, chladničku, drez a batérie.

4. Zmiešanie horúcich pokrmov v mixéri

Horúce tekutiny alebo jedlá v mixéri so zatvoreným vekom môžu byť  nebezpečné. Kvapalina sa môže rozpínať a teplo výrobkov vytvára paru, čo vedie k vysokému tlaku vo vnútri pohára. V jednej chvíli by všetko mohlo explodovať po celej vašej kuchyni a poškodiť nielen kuchyňu samotnú, ale zanechať popáleniny aj na vás.

5. Umývate mäso pred varením?

Tento tip priamo ovplyvňuje vaše zdravie. Dobrým umytím mäsa nezabijete žiadne baktérie, ktoré by na ňom mohli byť. Namiesto toho podporíte ich šírenie niekde inde. Napríklad na umývadle, pulte, stole atď. Zvyšuje sa riziko ochorenia. Teplo z vašej panvice alebo rúry je viac ako dosť na to, aby ste sa zbavili akýchkoľvek baktérií.

6. Varenie niektorých druhov jedál na nepriľnavej panvici

Je lepšie vyhnúť sa príprave jedál ako paradajky alebo citrusy na nepriľnavých panviciach. Dôvodom je, že sú vysoko kyslé a pri kontakte s povrchom panvice ho poškodia. V konečnom dôsledku vám iba prispejú k rýchlejšiemu opotrebovaniu nepriľnavých panvíc. Namiesto toho môžete použiť inú panvicu alebo vhodný hrniec.

7. Sklenené dosky na krájanie

Povrch sklenenej dosky na krájanie je tak tvrdý, že čepeľ noža v tomto boji nemá žiadnu šancu. Vždy by ste sa mali rozhodnúť pre niečo, čo bude k vašim nožom šetrnejšie. Na trhu existuje veľa rôznych možností. Napríklad dobrá drevená doska na krájanie alebo dokonca plast umožní, aby vaše náradie vydržalo dlhšie.

8. Šupky do drviča odpadu

Týmto spôsobom riskujete upchatie vášho odpadu. Šupky obsahujú veľa škrobu, ktorý sa môže zhlukovať a meniť sa na hustú dužinu, ktorá môže odpad upchať. V tejto súvislosti by sa tiež nemali vyhodiť listy artičoku a šupky z mrkvy, pretože majú tvrdé vlákna a môžu upchať a poškodiť samotný drvič odpadov. Je lepšie všetko pozbierať a jednoducho vyhodiť do odpadkového koša alebo kompostu.

9. Použitie bielidla na čistenie kuchynského nábytku

Vždy majte na pamäti, že ak sú skrinky vo vašej kuchyni natreté alebo lakované, s čistením by sa malo zaobchádzať opatrne. Bielidlo je dosť agresívna kvapalina a jeho použitím týmto spôsobom riskujete poškodenie povrchu. Môžete skúsiť použiť jemné mydlo s mäkkou handričkou a teplou vodou.

10. Vkladanie dreveného riadu do umývačky riadu

Existuje niekoľko drevených vecí, ktoré sú vhodné do umývačky riadu, ale väčšina z nich nie je. Napríklad by ste sa mali vyhnúť umývaniu svojich drevených variech, riadu alebo rezacích dosiek. Počas procesu voda dosahuje extrémne vysoké teploty. Môže to zničiť materiál a spôsobiť praskliny, deformácie a zmenu farby.

Urobili ste niektorú z týchto chýb? Máte svoje vlastné tipy na starostlivosť o kuchyňu, o ktoré by ste sa chceli podeliť? Chceme o nich počuť v komentároch!

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!

Zdroj: brightside.me