Elektrická energia sa má do budúcnosti zdražovať. Môžeme vymeniť spotrebiče za úspornejšie, ale to si vyžaduje počiatočnú investíciu, ktorá sa časom vráti. Možnosťou, ako obmedziť spotrebu, je tiež naučiť sa zopár trikov, ktoré síce neušetria tisíce, ale prispieť k zníženiu účtov dokážu.

Reklamy

Pokiaľ sa nasledujúce zvyky naučíme, podarí sa nám aspoň trochu zabrzdiť dopad rastúcich cien energií na naše domácnosti.

Používajte lampičky

Pokiaľ máte luster s viacerými žiarovkami, nenechávajte ho rozsvietený. Pokiaľ si napríklad v obývačke čítate, alebo len relaxujete, dajte prednosť svetlu lampičiek, v ktorých je len jedna žiarovka. Pravidlom by malo byť, že svetlo zhasíname, pokiaľ v miestnosti nie sme.

Perte plnú práčku

Vždy sa snažte dať do práčky toľko oblečenia, koľko kapacita umožňuje. Občas je to zložité, pretože červené prádlo s bielym naozaj prať nemožno, ale skúste sa pred budúcim praním zamyslieť, či s tou várkou farebného ešte nepočkať, až naozaj zaplní bubon práčky.

Ideálne perte v studenej vode

Máme strach, že pranie v studenej vode nezlikviduje baktérie alebo že sa neodstránia škvrny. Našťastie aj to má riešenie. Škvrny od potu odstránite z bielych tričiek a košeli pomocou jedlej sódy (potom môžete oblečenie s kľudom vyprať v studenej vode). Ak máme strach z baktérií (ktoré ale väčšinou odstráni sušenie), môžeme si zaobstarať dezinfekciu na bielizeň. Pri jej použití postupujte podľa návodu na obale.

Nedávajte teplé jedlo do chladničky

Uvaríme večeru, niečo zostane, šup s tým do chladničky. Počkajte, kým jedlo úplne vychladne. Chladnička udržuje stálu teplotu a hrniec jej vnútro ohreje a donúti ju, aby na ochladenie spotrebovala viac energie.

Používajte pokrievky

Nepodceňujte to. Voda, polievka atď. sa ohrejú oveľa rýchlejšie, ak na hrniec dáte pokrievku. Ak máte v kuchyni elektrický sporák alebo varnú dosku, tak tento trik oceníte.

Neotvárajte rúru

Preto má väčšina rúr (okrem tých plynových) okienko. Neotvárajte rúru, pokiaľ to naozaj nie je nutné, a pekne počkajte, až sa buchta alebo mäso dopečú. Tým, že vženiete do rúry chladnejší vzduch, donútite prístroj, aby si pekne prikúril.

Roztiahnite záclony

Využite prírodné svetlo, čo to ide. Ak máte záclony, roztiahnite ich a zatiahnite ich, až sa zošerí. Nebudete tak nútení stále rozsvecovať lampičky a lustre, denné svetlo je silné.

Nenechávajte prístroje v zásuvke

Jedna z typických rád je nenechávať prístroje, ktoré nepoužívame, v zásuvkách. Platí to najmä o mobiloch. Ak je telefón nabitý, vytiahnite ho z nabíjačky.

Odmrazte mrazničku

V mrazničke sa vytvára ľad, ktorý nás obťažuje, pretože zmenšuje priestor. Lenže on spôsobuje aj vyššiu spotrebu energie, pretože je nútený udržať všetok ten ľad zmrznutý… Takže mrazničku odmrazujte pravidelne alebo keď vidíte, že sa vo vnútri vytvára ľadová krusta.

Sprchujte sa kratšiu dobu

Pokiaľ ohrievate vodu bojlerom, je sprchovanie sa kratšiu dobu základným pravidlom. Bojlery majú totiž tú smolu, že z nich teplá voda netečie do nekonečna (a mnohokrát keď sa sprchuje štvorčlenná domácnosť, tak ten štvrtý škrieka v studenej vode). Pokiaľ teplej vody vyčerpáme moc, bojler musí ohriať oveľa väčšie množstvo vody. Takže sa sprchujte krátko a ideálne vo vlažnejšej vode, beztak horúce sprchy nie sú veľmi zdravé.

Pozrite si tiež:

Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!

Povedzte o nás Vašim priateľom

Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!